Telafer Ayan Meclisi DAEŞ operasyonlarında yaşadığı tedirginlikleri anlattı

Telafer Ayan Meclisi, ilçeyi DAEŞ’ten kurtarma operasyonlarında duydukları endişeleri anlattı. meclis PKK ve Haşdi Şabi konusunda da uyardı.

PKK ve Haşdi Şabi’nin Musul’a girmesini engellenmesi gerektiğini ifade eden Telafer Ayan Meclisi mensupları DAEŞ’ten kurtarma operasyonlarında duydukları endişeleri anlattı.

Telafer Ayan Meclisi, Telafer'e düzenli askeri birlik gönderilmesini, PKK ve Haşdi Şabi'nin ise şehre girmesine engel olunmasını istedi.

Irak'ta merkezi Musul olan Ninova ilinde, Telaferliler ilçeyi DAEŞ'tan kurtarma operasyonuna ilişkin endişelerini açıkladı. Telafer Ayan Meclisi, ilçeye düzenli askeri birlik gönderilmesini, PKK ve Haşdi Şabi'nin ise şehre girmesine engel olunmasını istedi.

Telafer Ayan Meclisi, Irak güçlerinin Musul'u kurturma operasyonuyla ilgili yazılı bir bildiri yayımladı.

Bildiride, Telafer'in kurtarılmasının yaklaşması ve yerel halktan intikam almak isteyen milis ve örgütlerin çoğalması nedeniyle ilçe ayan meclisinin toplandığı kaydedildi.

“PKK ile Haşdi Şabinin şehrimize girmesine engel olunmasını talep ediyoruz"

Merkezi hükümetten, DAEŞ’tan kurtarılması için Telafer'e düzenli askeri birlikler göndermesinin istendiği bildiride, "Meclisin, PKK ile Haşdi Şabinin şehrimize girmesine engel olmasını talep ediyoruz." ifadesine yer verildi.

Telafer'de ablukaya alınmış sivillerin şehirden çıkması için güvenli bir koridor açılmasının talep edildiği bildiride, insan hakları ihlalleri olmayacağına dair garanti istendi.

Bildiride, Telafer'de yaşayan Sünni oluşum adına yerelde, uluslararası alanda ve basın önünde Irak Meclisi milletvekili İzzeddin Devle'nin yetkilendirildiği duyuruldu.

Telafer Ayan Meclisi ayrıca, "İsteklerimizin karşılanmaması halinde önümüzde bütün seçenekler masada olacak, meselemizi uluslararası alana taşımaya çalışacağız." uyarısında bulundu.

Telafer Ayan Meclisi

Telafer Ayan Meclisi, ilçedeki güvenlik sorunu nedeniyle geçici olarak Erbil, Duhok, Kerkük kentleri ile Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan aşiret liderleri, din adamları ve kanaat önderlerinden oluşuyor.

30 üyeden meydana gelen meclis, ilçedeki durumun terör örgütü DAEŞ’in 2014’teki işgali öncesindeki duruma geri döndürülmesi için çalışıyor. Meclis, göç edenlerin geri dönüşlerinin izlenmesi ve yardım edilmesi, mezhepler arası barışın temini gibi konularda da çalışıyor.

AA