TCMB marjinal fonlama oranını 8,25'e düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz indirimine gitti. Gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 8,50’den yüzde 8,25’e düşürme kararı alındı.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 7,5 seviyesinde sabitlerken, marjinal fonlama oranını yüzde 8,25’e düşürme kararı aldı.

TCMB'den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre PPK, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandı.

Borç verme faiz oranı yüzde 9,75’e düşürüldü

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasasında saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 10'dan yüzde 9,75'e indirildi.

"İktisadi faaliyet ivme kaybetti"

Duyuruda, son dönemde açıklanan veriler ve senenin 3. çeyreğine dair göstergelerin, iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret edildi. Var olan halde genel finansal koşulların sıkı olduğunun değerlendirildiği bilgisi paylaşıldı.

Turizm sektöründeki gelişmelerin cari denge üzerinde kısa süreli olumsuz bir etki yapmasının beklendiği aktarılan duyuruda, dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli yansımaları ile tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin, cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği üzerinde duruldu.

Duyuruda, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisinin sürdüğüne dikkat çekilerek,

"Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanma eğiliminin başlaması beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir” şekinde açıklamalara yer verildi.

Kısa vadede enflasyonda düşüş meydana gelebileceği düşünülüyor

Yapılan duyuruda, toplam talepteki yavaşlamanın çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşü desteklerken, gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü seyrin de etkisiyle kısa vadede enflasyonda düşüş tahmin ediliyor olduğu bilgisi paylaşıldı.

“Para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekiyor”

Ayrıca, akaryakıt ürünlerindeki vergi ayarlaması ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmelerin, enflasyondaki iyileşmeyi sınırladığı ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirdiği belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Bu değerlendirmeler çerçevesinde Kurul, para politikası etkinliğine sağladığı katkı da dikkate alınarak, sadeleşme yönünde ölçülü ve temkinli bir adım atılmasına karar vermiştir. Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

AA