TCMB faiz oranlarını sabitledi

TCMB bugün gerçekleştirdiği Para Politikaları Kurulu’nda (PKK) faiz oranlarını değiştirmeme yönünde karar aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz oranlarını sabit tuttu.

PPK, marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 8,25'te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 7,5 düzeyinde sabit tuttu.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasasında saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 ve borç verme faiz oranı yüzde 9,75'te bırakıldı.

"Yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi büyüme potansiyelini artırabilecek"
Duyuruda, son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine dair göstergelerin iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret ettiği belirtilerek, parasal koşullardaki sıkılığın azalmasının ve makro ihtiyati alandaki düzenlemelerin genel finansal koşulları desteklediği bildirildi.

Duyuruda, dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli yansımalarının ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari açıktaki turizm kaynaklı artışı sınırladığına vurgu yapıldı. Duyuruda,

“Para politikasındaki tedbirli duruş değişmeli”

"Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanma eğiliminin başlaması beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir." şeklinde ifadeler kullanıldı.

Para Politikası Kurulu, döviz kuru ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmelerin enflasyon görünümündeki iyileşmeyi sınırladığını ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirdiğini bildirdi.
AA