Tarık Akan hayatını kaybetti

Usta oyuncu Tarık Akan bu sabah hayatını kaybetti. Yakalandığı akciğer kanserini yenemeyen ünlü aktör, sevenlerini gözyaşlarına boğdu.

66 yaşındaki Tarık Akan, bir süredir İstanbul'daki özel bir hastanede tedavi görüyordu. Bu sabah alınan ölüm haberinin ardından, sosyal medyada binlerce taziye mesajı yayınlandı. 6 gün önce durumunun ağırlaştığı iddia edilen efsane aktör, 'iyiyim, evimde dinleniyorum' demişti. 111 film ve 4 dizide rol alan ünlü aktör, 1982'de Cannes'da 'En İyi Erkek Oyuncu' adayı olurken, 1985'te de Berlin Film Festivali'nde 'Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü'ne layık görülmüştü.

TARIK AKAN KİMDİR?

Asıl adı Tahsin Tarık Ürengil olan oyuncu, 13 Aralık 1949 yılında İstanbul'da ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi.

Tarık Akan, subay olan babası Yaşar Bey'in görevi nedeniyle Erzurum Dumlupınar İlkokulu'nda başladığı ilkokulu Kayseri'de tamamladı ve babasının emekliliğinden sonra ailesiyle İstanbul Bakırköy'de yaşamaya başladı.Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Yüksek Mühendisliği'nde okuyan Tarık Akan, ardından Gazetecilik Yüksek Okulu'na girdi ve bu bölümden mezun oldu.

YEŞİLÇAMIN YAKIŞIKLISI

Sinemaya geçmeden önce Bakırköy plajlarında cankurtaranlık ve işportacılık yapan Akan, 1970 yılında Ses Dergisi'nin açtığı Sinema Artist Yarışması'nı kazanarak 1971'de ilk filmi olan "Solan Bir Yaprak Gibi"yle kamera karşısına geçti ve Tarık Akan adını aldı.

1979 yılında zorunlu askerlik görevini yedek subay olarak Denizli'de tamamlayan Akan, 1970-1975 arası yılda 12 filmde rol alarak Yeşilçam’ın en parlak günlerinde yer aldı. Emel Sayın'la ‘‘Mavi Boncuk’’ta Hülya Koçyiğit'le ‘‘Sev Kardeşim’’de, Hale Soygazi ile ‘‘Gece Kuşu Zehra’’da oynadı ve ‘‘Hababam Sınıfı’’ ile Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi. Akan, daha sonra sosyal mesaj içerikli filmler yapmaya karar verdi. Bu kararın ilk ürünü "Nehir"i, Cüneyt Arkın'la birlikte oynadığı ‘‘Maden’’, ‘‘Sürü’’, ‘‘Yol’’, ‘‘Kanal’’ gibi politik filmler takip etti.