Suudi Arabistan’dan ‘Rakka’ açıklaması: “Operasyona katılmaya hazırız”

Suriye’de terör örgütü DAEŞ’e yönelik olarak gerçekleştirilmesi planlanan rakka operasyonuna teklif gelmesi halinde Suudi Arabistan da katılacağını açıkladı.

Terör örgütü DAEŞ’i Suriye’den uzaklaştırmak ve bölgenin güvenliğini sağlamak amacıyla bölgede başlatılan operasyonlar dahilinde Rakka’ya da girilmesi gündemde. Suudi Arabistan’dan yapılan açıklamayla, ülkenin teklif gelmesi halinde operasyona katılacağı bildirildi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı ve Arap koalisyonu sözcüsü Ahmed el-Asiri, El-Arabiyye televizyon kanalına yaptığı açıklamada, 2014'ten bu yana hava kuvvetlerinin, DAEŞ'la mücadele amacıyla uluslararası koalisyonda yer aldığını belirtti.

Asiri, talep gelmesi halinde de beklenen Rakka operasyonuna katılacaklarını bildirerek, "Suudi Arabistan, koalisyon güçleri kapsamında içeriden hava desteği veya Türkiye'deki İncirlik Üssü'ndeki uçakları vasıtasıyla Suriye'de DAEŞ'e karşı mücadeleye katılmaya hazırdır." dedi.


“Milis güçlerinin katıldığı operasyonlara katılmayız”

Kara operasyonlarına dair Asiri, ABD'de yapılan son koalisyon güçleri toplantısında, operasyonlarda "yerel güçlerin" kullanılması ve bunlara koalisyon güçleri tarafından hava desteği sağlanması konusunda üye ülkelerin mutabık kaldığını dile getirdi.

Asiri, Musul operasyonuyla ilgiliyse şu ana kadar Irak'ta herhangi bir operasyona katılmadıklarını vurgulayarak bu durumu da Haşdi Şabi'ye işaret ederek, "Milis güçlerin yer aldığı operasyonlara katılmayız." şeklinde açıkladı.
AA