Suudi Arabistan’da bu yıl 134. idam: Prens al-Kabir

Suudi Arabistan 40 yıl sonra ilk kez bir kraliyet ailesi mensubunu idam etti. Cinayetle suçlanan Prens Turki bin Saud al-Kabir’in infazı gerçekleştirildi.

Kısa bir süre önce cinayetle suçlanan ve idam cezası alan prensin infazının gerçekleştirildiği duyuruldu.

İlkel ve katı bir şekilde yönetilen ülkede idam cezaları halka açık alanlarda, büyük meydanlarda ve kılı.la kafa keserek gerçekleştiriliyor. Ancak Suudi prensin infazının nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgi paylaşılmadı.

İdamı duyuran İçişleri Bakanlığı güvenlik ve adaleti koruyacaklarını belirtirken, prensin amcası Abdul Rahman al-Falaj ceza hakkında yaptığı konuşmada 'adil yargı sistemi' başlığına önemle değinildi.

Cinayeti 2012 yılında gerçekleştirdiği bilinen prensin idam cezası kararı 2014 yılında alınmıştı. Prensin idam edildiği bilgisi paylaşıldı. Ancak infazın nasıl gerçekleştirildiği ile ilgili bilgi paylaşımında bulunulmadı.

Haber Türk haberinden edinilen bilgilere göre, Prens Kabir'den önce idam edilen son kraliyet ailesi üyesi, 1975 yılında Kral Faysal'ı öldüren Prens Faysal bin Musaid'di.

Bu yıl ülkedeki 134. idam

Uluslararası Af Örgütü'nün verilerine göre, Prens Kabir ülkede 2016 yılında idam edilen 134. kişi oldu. Suudi yönetim 2016 yılında da 158 kişi idam etmişti. Suudi Arabistan’ın sırasıyla İran ve Pakistan’dan sonra en çok idam cezası verilen üçüncü ülke olduğu biliniyor.

Çok katı kurallarla yönetilen ülkede birçok suç idam cezası ile cezalandırılabiliyor.
Haber Türk