Suudi Arabistan petrol üretiminde yeniden zirvede

Uluslararası Enerji Ajansı'nın geçen aya ait raporlarına göre, Suudi Arabistan 12,6 milyon varillik petrol üretimiyle dünyanın en çok petrol üreten ülkesi oldu.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) aylık Petrol Piyasası Raporu'na göre, ağustos ayında Suudi Arabistan'ın toplam ham petrol ve petrol ürünleri üretimi günlük ortalama 12,6 milyon varile ulaşırken, ABD ise günlük 12,2 milyon varilde kaldı. Bu verilere göre Suudi Arabistan, 28 ay aradan sonra yeniden zirveye oturdu.

DÜŞÜK MALİYETLİ PETROL SAHALARI

ÜRETİME KATKIDA BULUNUYOR

Bu senenin Mayıs ayından itibaren ABD'nin toplam petrol üretimi günlük ortalama 460 bin varil azaldı. Buna, düşük petrol fiyatlarının, ABD'de yüksek bedellerle üretim yapan petrol üreticilerini olumsuz etkilemesinin yol açtığı kaydedildi. Suudi Arabistan'ın düşük maliyetli petrol sahaları ise ülke üretimine katkıda bulundu. Yine geçen mayıs ayından bu yana söz konusu sahalar, ülkenin petrol üretimini günlük ortalama 400 bin varil artırdı.

ABD'NİN HAM PETROL ÜRETİMİ AZALDI

ABD'nin ham petrol üretimini olumsuz etkileyen en önemli unsur, petrol üreticilerinin yatırım, gelir ve üretim seviyelerinde gerilemeye neden olan düşük petrol fiyatları olarak gösteriliyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, geçen yılın nisan ayında ülkede ham petrol üretimi 1971'den bu yana en yüksek seviye olan günlük ortalama 9,6 milyon varile yükselmişti. Fakat, petrol fiyatlarının uzun süre düşük kalması nedeniyle ABD'nin ham petrol üretimi bu yılın haziran ayında günlük ortalama 8,7 milyon varile geriledi.

DÜŞÜŞÜN DEVAM EDECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR

EIA'nın bu ay yayınlanan Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu'na göre, düşük petrol fiyatları ABD'deki üreticileri olumsuz etkilemeye devam edecek. Ülkenin ham petrol üretiminin gelecek yıl günlük ortalama 8,5 milyon varile düşeceği tahmin ediliyor.