Sürücüsüz Otomobilde Yeni Dönem Başlıyor

Özellikle Google tarafından yoğun bir şekilde üzerinde çalışılan sürücüsüz otomobil sisteminde yeni bir dönem başlıyor.

Sürücüsüz otomobiller için pek çok farklı araç ve uygulamalar geliştirilirken, son zamanlarda bu konuda piyasaya sürülen projelerin sayısında bir artış yaşanıyor. Bu konuda son yenilik ise akıllı tırlar oldu.

Sürücüsüz bir şekilde yük taşımacılığı yapacak sürücüsüz tırlar, kuşkusuz gelecek adına çok farklı ipuçları sunarken, Birleşik Krallık'ta geliştirilen projeler de bu konuda oldukça ilgi çekici.

Ülkede tırların trafikte büyük sorunlara yol açması yeni yöntemlerin aranmasına neden olurken, bu konuda yeni yolların açılarak, bu yılların sadece tırlar tarafından kullanılması gündeme getirildi. Bu konuda olayı bir adım daha öteye taşımaya hazırlanan Birleşik Krallık, tırların sürücüsüz olarak çalışması konusunda da çalışmalara başlamış durumda.

Yeni proje için finansman da sağlanırken, bu konuda nasıl bir projenin yapılacağı merak ediliyor. Sürücüsüz otomobillerin de kazalara karışması, ağır yük taşıyacak tırlar için çok daha hassas ve güvenli bir yazılımın kullanılmasını zorunlu kıldığı için yeni teknolojilerin sisteme entegre edilmesi bekleniyor.

Markalardan Proje Arka Arkaya Geliyor

Elektrikli araçlar ile ilgili yaşanan bu değişimde öncüler ise markalar. Markalar tarafından yapılan üretimlerde, özellikle çok yüksek teknolojilere sahip araçlar üretilirken, akaryakıt yerine elektrikli dönemin başlaması da bu sayede kolaylaşıyor. Üstelik araçlar tamamen otonom sistemleriyle güvenlik noktasında da oldukça başarılı.