Suriyeliler DAEŞ'ten temizlenen Cerbalus'a dönüyor

TSK Özel Müşterek Güçleri tarafından gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde Cerablus bölgesindeki Suriyeliler rahat bir nefes aldı.

Operasyonun 17. gününde Gaziantep’in Karkamış ilçesine sığınan yaklaşık 200 Suriyeli sınır kapısında geçerek ülkelerine döndü.

Gaziantep’e sığınan Suriyeliler, Fırat Kalkanı Operasyonu sayesinde DAEŞ terör örgütünden temizlenen Cerablus bölgesine döndü.

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli, ülkelerine dönmek için Gaziantep Valiliğine başvuruda bulundu. Alınan izinlerin sonrasında aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 200 kişi, Karkamış Gümrük Kapısı'na geldi.

Yanlarında eşya ve bavullar bulunan gruptakiler, Karkamış Spor Salonu'nda kayıt işlemlerinin ardından güvenlik kontrolünden geçirilip Cerablus'a gönderildi.

"Kurban Bayramı'nı evimizde geçireceğiz"

Cerablus'a geçen Suriyelilerden Muhammed Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun aradan sonra ilk kez evinde bayram heyecanı yaşayacağını söyledi.

Bu yüzden mutlu olduğunu dile getiren Mustafa, "Evlerimizi teröristlerden temizleyenlerden Allah razı olsun. Üç yıldır gurbette bayram yaşıyorduk. İnşallah bu Kurban Bayramı'nı evimizde ailemizle geçireceğiz." şeklinde konuştu.
AA