Suçiçeği, hamilelerde ölümcül olabilir

Okulların açılması ile suçiçeği hastalığı riskinin arttığına dikkat çekildi. Suçiçeği, anne karnındaki bebek için ölümcül olabiliyor.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, okulların açılmasıyla suçiçeği hastalığına yakalanma riskinin arttığını belirtti. Taşdemir, "Çocuklardan hamilelere bulaşabilen suçiçeği hastalığı yüzünden bebeğinizi kaybedebilirsiniz.” uyarısında bulundu.

HASTALIK, ERİŞKİNLERDE ÖLÜMCÜL OLABİLİYOR

Çocukluk çağı hastalıklarından olan suçiçeği, erişkinlerde de görülebiliyor. Erişkinlerde görülen hastalığın çocuklardan farkı ise, daha ciddi seyretmesi ve hatta ölümcül olabilmesi.

Erişkinler içinde de hastalığı en ağır geçirenlerin hamileler olduğunu belirten Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, okulların açılmasıyla birlikte hamileler açısından riskin de arttığına vurgu yaptı. Taşdemir, "Hamile bir anne, hala, teyze veya abla olabilirsiniz. Çocuğunuzun, kardeşinizin veya yeğeninizin okulun açıldığı ilk gününde yanında olmak isteyebilirsiniz. Aman dikkat! Böyle vakalarla zaman zaman karşılaşıyoruz. Çocuklardan hamilelere bulaşabilen suçiçeği hastalığı yüzünden bebeğinizi kaybedebilirsiniz.” dedi.

Suçiçeğinin hamilelerde görülme sıklığının, yaklaşık 10 binde 5 olduğunu belirten Taşdemir, “Suçiçeği, havadaki virüs parçacıklarının solunması ya da enfeksiyon geçiren kişiyle direkt temasla bulaşır. İlk temastan 14-15 gün sonra ciltte döküntü ortaya çıkar. Kuluçka süresi 14 gündür yani döküntüler ortaya çıkmadan 1-2 gün önce hastalık başkalarına bulaşır.” dedi ve hamilelerin kalabalık okul ortamlarından uzak durmaları gerektiğini söyledi.

20. HAFTAYA KADAR ÇOK TEHLİKELİ
Doktor Taşdemir, bebek bekleyen kadınları evde veya sık görüşülen akrabalar arasında okul çağı çocuğu varsa çok daha fazla dikkat etmesi gerektiği konusunda uyarırken, hastalığın ölümcül olabileceğini belirtti. Hamilelikte suçiçeğine yakalanmanın oldukça riskli bir durum olduğunu aktaran Taşdemir, şöyle konuştu: "Suçiçeğine bağlı olarak hamilelerde pnömoni (zatürre) ölümcül olabilir. Hamilelikte suçiçeği, özellikle 20. haftaya kadar tehlikelidir. Gebeliğin son üç ayında suçiçeği geçirilmesi çok tehlikeli değildir. Gebelerde; düşük doğum, bebeklerde; gözlerin normalden küçük olması, katarakt, göz enfeksiyonları, görme sinirlerinde küçülme, kollarda, parmaklarda ya da bacaklarda kısalık, beyin iltihabı, kafanın normalden küçük olması, zeka geriliği görülür. Bu nedenle 8- 20. haftalar arasında suçiçeği geçirilirse; gebeliğin sonlandırılması düşünülebilir. Suçiçeği aşısı olduktan sonra üç ay gebe kalınmaması önerilir.”