Şoygu: "Suriye'nin huzur ortamına dönüşü erteleniyor"

Suriye’de yaşanan süreci değerlendiren Rusya Savunma Bakanı Şoygu, “Suriye halkının huzur ortamına dönüşü süresiz şekilde erteleniyor” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Suriye'de siyasi sürecin başlama umudu ve Suriye halkının huzur ortamına dönüşünün süresiz şekilde ertelendiğini" söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şoygu üst düzey askeri yetkililerle gerçekleştirdiği toplantıda, Suriye'nin Halep kentinde 8 insani koridorun açık olduğunu, 16 gündür bu kente hava saldırısı gerçekleştirmediklerini belirtti.

Şoygu, Suriye'deki muhalif gruplarla müzakere yürütmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Suriye'ye giden Rus savaş gemilerinin yakıt ikmali için bazı Avrupa limanlarına girmesine müsade edilmediğini hatırlatan Şoygu, Batı ülkelerinin teröre karşı mücadeleye engel olduğunu savundu.

Teröristlerin imhası için birlikte hareket edilmesi ve ortakların birbirlerini engellememesi gerektiğini söyleyen Şoygu, "Silahlı gruplar da bunu kendi çıkarları için kullanıyor. Sonuç olarak siyasi sürecin başlama umudu ve Suriye halkının huzur ortamına dönüşü süresiz şekilde erteleniyor" dedi.

AA