Sosyal Medya Yasaklarına Özel Önlem!

Sosyal medya yasakları son dönemlerde çok daha fazla yaşanırken yasakların açılabilmesi adına özel uygulamalar da geliştirilmeye devam ediyor.

2012 yılından itibaren hazırlanmaya başlandığı öğrenilen yeni bir proje ile birlikte tüm dünyadaki internet sansürleri ve müdahaleleri yakından takip edilebilecek. Takip işlemleri sonrasında özellikle kullanıcılara ülkelerinde koyulan yasaklar nedeniyle sistemleri nasıl kullanabileceği detaylı olarak aktarılacak. Güvenlik duvarlarını aşmak isteyen kullanıcıların bu yeni projeye ve uygulamaya oldukça önem vermesi bekleniyor.

Ooni Projesi Duyuruldu

Tor Project kapsamında geliştirilen ve Ooni adı verilen yeni uygulama, Dünya genelinde 1200 farklı sitenin sürekli kontrol edilmesini sağlayacak. Böylece sitelere yapılan herhangi bir engellemede tüm kullanıcıların bilgilenmesi sağlanacak. Özellikle ülkeye tarafından yapılan yasaklamalarda kullanıcıların sisteme nasıl tekrar giriş yapabileceği, detaylı bir şekilde paylaşılacak.

Böylece yasaklamaların önlenmesi amaçlanacak. Bugüne kadar yapılan çalışmalar kapsamında çok fazla gündeme gelmeyen bu uygulama için çalışmaların son aşamaya geldiği ve artık tüm kullanıcılar tarafından kullanılabileceği belirtildi. Sosyal medya yasaklarının günden güne arttığı son dönemlerde uygulama üzerinden böyle bir desteğin verilecek olması oldukça önemseniyor.

Konu ile ilgili yapılan paylaşımlarda kullanıcıların bu sistemleri internet üzerinden indirerek kullanabileceği belirtilirken önümüzdeki dönemlerde bu yeni özellikleri popüler olması bekleniyor.