Sonbahar’da saç dökülmesine dikkat edin

Saç dökülmesi hem genetik faktörler hem de çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. İşte saç dökülmesine neden olan bazı önemli faktörler…

Saç dökülmesi, toplumun genelinde önemli oranda sorun teşkil etmektedir. Saç dökülmesi hem genetik faktörler hem de çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. İşte saç dökülmesine neden olan bazı önemli faktörler…

- Zor bir hastalık süreci, her türlü fiziksel travma hatta ve hatta grip bile geçici saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi genellikle travmanın 3 ile 6 ay sonrasında fark edilir. Dolayısıyla fiziksel stresten uzak durarak saçlarınızı rahatlıkla koruyabilirsiniz.

- Hamilelik süreci de saç dökülmesine neden olabilecek belli başlı fiziksel strestir. Hamileliğin neden olduğu saç dökülmesi gerek hamilelik sürecinde gerekse bebek doğduktan sonra görülmektedir.

- A vitamini ilaçlarında aşırıya kaçma ve takviye, saç dökülmesini tetikleyen unsurların başında geliyor. Bu nedenle A vitamini alırken ölçülü almaya gayret edin.

- Diyet esnasında vücut yeterince protein desteği almadığından dolayı, saçın büyümesi durur. Dolayısıyla diyet yaparken protein ihtiyacını karşılamaya çalışın.

- Erkek tipi kellik genellikle 60 yaşından sonra her 3 erkekten 2’sinde görülmektedir. Bu tip saç dökülmesi erkek seks hormonları ve genlere bağlı olarak gerçekleşir.

- Hamilelik döneminin ardından saç dökülmesi meydana gelebilir. Menopoz ve hormonal değişiklikler de benzer etkiye neden olabilir.

- B vitamini eksikliğinin yeteri kadar yüksek olmaması da saç dökülmesine neden olan faktörler arasında bulunuyor. Basit bir ilaç tedavisinin ardından sorunun kısa süre içerisinde çözüldüğünü fark edeceksiniz.

- Kanser hastalığının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da saç dökülmesiyle sonuçlanabilir. Kemoterapi ile birlikte hızla büyüyen saç hücreleri yok olur. Tedavinin ardından saçlar eskisi gibi tekrar büyür.

- Duygusal strese bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesi, fiziksel stresten daha az rastlanır bir durumdur. Fakat ani gelişen olayların ardından duygusal anlamda çöküş yaşayabilirsiniz bu da saçınızın dökülmesine yol açar.

- Fiziksel travmanın bir çeşidi olan aşırı kilo kaybı, saç incelmesi veya saç dökülmesiyle sonuçlanabilir. Bunun yanı sıra yeme bozukluğunun yol açtığı sorunlarda saç dökülmesine neden olur.

- 20-49 yaş aralığında bulunan her 10 kadından 1’inde demir eksikliğine bağlı olarak anemi görülmektedir. Anemi hastalığının neden olduğu saç dökülmesi, kısa bir tedavi sürecinin ardından düzelebilir.

- Kadın tipi saç dökülmesi, esasında erkek tipi kelliğin kadın versiyonudur. Bir ailedeki kadınlarda belli bir yaştan sonra saç dökülmesi görülüyorsa, diğer aile üyelerinin de buna yatkınlığı olabilir. Bunu anlamak için uzman bir hekime görülebilirsiniz.

- Boyun kısmında yer alan tiroit bezleri insanların gelişimi için çok önemli hormonlar üretir. Vücutta bulunan bu hormonlar yeteri düzeyde çalışmadığı zaman saç dökülmesi meydana gelebilir. Saç sağlığını korumak isteyen kişilerin düzenli beslenmeleri son derece önemlidir. Ayrıca uzman hekim kontrolünde bitkisel takviyeler kullanarak saç sağlığınızı kolaylıkla koruyabilirsiniz.