Son Windows 10 Yapısı, Yüksek DPI Ölçeklemeyi Çözüyor

Windows 10 için geliştirilen son sürümde, yüksek DPI ölçekleme noktasında ciddi bir avantaj sağlanmış durumda.

Windows'u daha yüksek bir DPI ekranında ve özellikle bazı eski Win32 uygulamalarıyla kullandıysanız doğru ölçeklendirme sorununun yaşandığını net bir şekilde görmüşsünüzdür. Yüksek DPI ölçekleme noktasında ciddi sorun yaşayan kullanıcılar, yeni güncelleme ile birlikte bu sorunlarını da minimuma indirebilecek.

Test Edilmeye Başlandı

Şu anda Windows Insider kullanıcılarına sunulan yeni Windows 10 Build 16237, yüksek DPI ölçekleme konusunda markanın artık önlem almaya karar verdiğini ve ciddi bir iyileşme yaptığını da gösteriyor. Microsoft'un bu sürümde yaptığı şey, işletim sisteminin DPI ayarlamasına tepki verme biçimini ve uygulamaların buna göre uyarlanmasını sağlamak. Halihazırda, DPI ayarı kullanıcı tarafından veya otomatik olarak yapılabiliyor. Fakat çoğu zaman bu doğru sonuçlar vermediğinden dolayı çeşitli sorunların yaşandığı da biliniyor. Bir ekrana bağlanarak veya belirli cihaz türlerine takma / çıkartma yaparak yüksek DPI ölçekleme konusunda sorunların yaşandığı Windows’ta artık Microsoft dinamik bir yapı geliştirdi. Böylece uygulamanın yeniden başlatılması ile birlikte istenilen yüksek DPI ölçekleme ayarında çalışması da sağlanabiliyor.

Başka Neler Var?

Yeni sürümde üstelik farklı birkaç yeni Insider özelliği var. Microsoft Edge artık tüm web siteleri ve PDF'ler için yüksek sesle okuma desteği sunuyor. Zaten zengin erişilebilirlik seçeneklerine sahip olan Edge, yeni özelliğiyle de kullanıcılara alternatif yaratıyor.

Yenilenen sürümde aynı zamanda bildirim düğmeleri de ölçeklendirildi. Panelin tüm uzunluğu boyunca merkezli bir şekilde hizaya getirilen bölüm, böylece tasarım açısından göze daha hoş geliyor.