Skandal karara Türkiye'den ilk tepki: Uluslararası kararın ihlalidir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD Yönetimi'ni bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu , ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesi sonrasında yaptığı açıklamada, "ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı açıklamayı kınıyoruz. ABD Yönetimi’ni bu (Kudüs'le ilgili) yanlış kararı gözden geçirmeye ve hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz." dedi. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise provakasyona yönelik skandal karara ilişkin ise "bu karar terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecek" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Trump'ın kararını kınadığını bildirdi.

BM KARARLARININ AÇIK BİR İHLALİ

Açıklama şöyle: ABD Yönetimi'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRECEK"

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, "Kudüs'ün tanınması kararı, dünya barışında uzak, Ortadoğu'daki çatışmayı derinleştirecek, terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecek ve İslam aleminde infial yol açacaktır. Kudüs bizim ilk kıblemiz ve tüm Müslümanların göz bebeğidir. Bu anlamda bu kararı alanları da kınadığımızı da net ve sert bir şekilde ifade etmek isterim" dedi.

BEKİR BOZDAĞ: KARAR TÜRKİYE AÇISINDAN KABUL EDİLEMEZ

Skandal karara bir açıklama da Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ'dan geldi. Bozdağ; "Aldığı haksız, gayri adil, bölgeyi, dünyayı ateşe atan, uluslararası hukuk ve BM kararlarının açık ihlali olan bu kararından dolayı ABD'yi kınıyoruz. Bu karar, bizim için yok hükmündedir. Müslümanların ve İslam ülkelerinin, Kudüs'e, Kudüs'ün statüsüne sahip çıkmak mecburiyeti vardır. Bu kararı veren ABD Başkanı ve ABD, bundan sonra bölgede yaşanacak her türlü olumsuzluğun birinci derecede faili ve sorumlusu olmaktan kurtulamaz" dedi.