"Sınırlarını korumak Türkiye'nin ulusal güvenlik çıkarıdır"

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Sözcüsü Toner, kendi sınırından DAEŞ’i uzaklaştırarak sınırları korunmasının Türkiye’nin hakkı olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner, Suriye’nin Cerablus bölgesine TSK’nın başlattığı ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunu destekler nitelikte konuşarak Türküye’nin DAEŞ’le savaşarak kendi sınırlarını korumaya çalışmasının hakkı olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Operasyonun Türkiye’nin güvenlik çıkarı olduğunu ifade eden Toner, Fırat Kalkanı operasyonu aracılığıyla DAEŞ’e karşı verilen mücadeleyi "Kendi sınırından DAEŞ'i uzaklaştırmak ve sınırlarını korumak Türkiye'nin ulusal güvenlik çıkarıdır." şeklinde yorumladı.

Rusya’nın harekatla ilgili şikayetlerinin kendisine sorulması üzerine de ABD'nin ve müttefik ülkelerin Suriye'deki eylemlerinin DAEŞ'e karşı ulusal güvenlik çıkarlarını koruma zemininde gerçekleştiğini bildirdi.

Toner, "Kendi sınırından DAEŞ'i uzaklaştırmak ve sınırlarını korumak Türkiye'nin ulusal güvenlik çıkarıdır” ifadesini kullandı.

Toner, ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un sabah saatlerinde telefonda Suriye hakkında konuştukları bilgisini de paylaştı.

Rusya tarafından yapılan ve 8-9 Eylül'de iki bakanın Cenevre'de bir araya geleceklerini ifade eden açıklamaya dair Toner, "Kerry'nin henüz teyit edilmiş bir seyahatinin olmadığını" dile getirdi.

“DAEŞ gibi bir tehdit mutlaka bertaraf edilmeli”

ABD'nin ve Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun (ISSG) önceliğinin hala Suriye'nin toprak bütünlüğü olduğunu kaydeden Toner, DAEŞ gibi bir tehdidinin mutlaka bertaraf edilmesi gerektiğini vurguladı.

AA