"Silah ticaretini durduruyorum" eyleminde olağanüstü tedbir

Belçika'nın başkenti Brüksel olağanüstü bir güvenlik önlemine şahit oldu. Yaklaşık 50 eylemciye karşı çok sayıda askeri ve polis araçlarıyla güvenlik alındı.

Avrupa Savunma Ajansının (ESA) Brüksel’de düzenlediği 2016 Konferansı, "Silah ticaretini durduruyorum" adı altında bir araya gelen 50 kadar eylemci tarafından protesto edildi.

AB’nin savunma araştırma programlarına yatırımını artırması ve savunma sanayisini desteklemesi gibi konuların görüşüleceği konferansın yapılacağı AB Komisyonu binası çevresinde protesto nedeniyle olağanüstü güvenlik tedbirleri alındı.

Gösteriden saatler önce konferansın yapılacağı AB Komisyonu binasının çevresi geçici tel örgülerle çevrildi. Polis ve askeri araçlarla bölgedeki sokak ve caddelere girişler kapatıldı.

Olağanüstü tedbirler ulaşımı aksattı

Normal şartlarda sivillere açık olan bölgeye giriş çok sayıda polis tarafından engellendi. Olağanüstü güvenlik tedbirleri nedeniyle Brüksel'de ulaşımda da sıkıntılar yaşandı.

"Silah ticaretini durduruyorum" adı altında bir araya gelen protestocular, "Adalet için, barış için, silaha hayır", "Brüksel’de artık demokrasi yok" gibi sloganlar attı.

AA