Şiirin ustaları Nilüfer'de buluştu

Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali'nin ikinci gününde, 15 usta şair bir araya gelerek “Şairin Sırt Çantasında Ne Var?” etkinliğini gerçekleştirdi.

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali ikinci gününde de sanatseverlere, şiirin hem naif hem de duyguların her birini zirveye taşıyan dopdolu bir gece yaşattı. Tam 15 usta şair bir araya gelerek “Şairin Sırt Çantasında Ne Var?” etkinliğini gerçekleştirdi. Yabancı konuk şairler şiirleri kendi dilerinde okurken , konuklar çevirileri sahneye kurulan ekrandan takip ettiler.

Türkiye’de sanata, sanatçıya ve sanat üretimine verdiği destekle başı çeken Nilüfer Belediyesi, ilkini gerçekleştirdiği Uluslar arası Nilüfer Şiir Festivali ile hem katılımcıya hem de şairlere bambaşka bir festival yaşatıyor. Şiirin yaşayan önde gelen temsilcilerinin bir araya geldiği Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali, 7’si uluslararası olmak üzere tam 17 şairin katılımı ile 6 Kasım Pazar akşamına dek farklı mekanlarda farklı etkinliklerle devam edecek.

Gün boyunca kentin farklı alanlarında festival etkinlikleri

2 Kasım günü saat 18.00’de BAOB (Bursa Akademik Odalar Birliği) Yerleşkesi’nde sergi açılışı ile başlayan festivale ilgi oldukça yoğundu. Şiir severlerin yakından takip ettiği festivalin ikinci gününde ise şiir okumalarının yanı sıra çeşitli sahne gösterileri, eğitim programları ve söyleşilere ev sahipliği yapıldı.

Podyum Park Avm’de düzenlenen Şair Buluşmaları etkinliği ile başlayan festivalin ikinci günü Bursa’lı şiir severlerin oldukça yoğun ilgisiyle karşılaştı. Şehrin farklı alanlarında gerçekleştirilen farklı etkinliklerle tüm sanatseverleri sıra dışı bir yolculuğa çıkartmayı hedefleyen Uluslararası Şiir Festivali TED Bursa Koleji’nde düzenlenen şiir söyleşisi ve şiir atölyesi ile devam etti. Deniz Durukan, Hans Thill, Tara Skurtu gibi önemli şairlerin yer aldığı etkinlik süresince gençler düzenlenen atölye çalışmaları ve söyleşiler ile duygu ve düşüncelerini ortaya çıkarabildikleri sanatsal etkinliklere katıldı.

Şairin Sırt Çantasında Ne Var?

10 farklı etkinlik noktasında şiir buluşmaları, şiir dinletileri, söyleşiler, sine-film gösterimlerinin gerçekleşeceği Nilüfer Uluslararası Şiir Festivali’nde Konak Kültür Evi etkinliğin ikinci gününde muhteşem bir geceye ev sahipliği yaptı. Şairlerin sırt çantalarında yer alan mısraların dinleyicileri ile buluştuğu gecede; yerli şairlerin kendi şiirlerini seslendirirken, yabancı şairlerin de kendi dillerinden okudukları şiirler Türkçe çevirileri ile dillendirdi.

79 yaşındaki Koca Çınar Ülkü Tamer ve yeni kuşak şiirin ustası Birhan Keskin aynı sahnedeydi…

Şiirin yaşayan önde gelen temsilcileri olan Ahmet Telli, Birhan Keskin, Darija Zilic, Deniz Durukan, Emel İrtem, Hans Thill, Hilmi Haşal, Hüseyin Yurttaş, küçük İskender, Ryan Van Winkle, Tara Skurtu, Ülkü Tamer, Zafer Şenocak katılımı ile gerçekleştirilen gecede şiir severler Deniz Durukan’ın birkaç gün önce yazmış olduğu “Güzel Avrat Otu” şiirini de ilk defa dinleme fırsatı buldu.


Barışa İnanmak, Şiire İnanmak; savaşsız, sürgünsüz, özgür, aydınlık bir dünyaya inanmaktır!

Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sn. Güney Özkılınç ise duygularını şu sözler ile dile getirdi: “ Saygıdeğer şiir severler, zor günlerden geçiyoruz. Yazarların, gazetecilerin, sanatçıların düşünceleri uğruna hapse atıldıkları günlerden. Gazetelerin, sanat dergilerinin kapatıldığı günlerden. Bu akşam bu salonda festivalimizi onurlandıracak başka konuklarımız da olacaktı; ancak gözaltına alındıkları için aramızda olamadılar. Bu konuklardan biri Cumhuriyet Gazetesi kitap ekinin genel yayın yönetmeni saygıdeğer Turhan Günay’dı… Bizler şimdi buradan başta Cumhuriyet gazetesi ve Evrensel Kültür dergisi olmak üzere kapılarına kilit vurulan yayın organlarına ve tutsak edilen yazarlara, şairlere birer selam gönderiyoruz. Çünkü barışa inanmak, şiire inanmak; savaşsız, sürgünsüz, özgür, aydınlık bir dünyaya inanmaktır.”

Ayrıca Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Sn. Nilgün Berk’te konuşmasında; sanatın tün insanoğlunun buluşma noktası olduğuna ve insana çok yakışan sanatın dili şiirin Nilüfer’e çok yakıştığının altını çizdi.

Daha önce hiç gerçekleştirilmemiş etkinlikler ilk kez Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali kapsamında hayat buluyor.

Bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali, tam dört gün boyunca şehrin farklı alanlarında, farklı etkinliklerle karşımıza çıkmaya devam edecek. Şiiri, edebiyatı ve sanatı seven herkesin ücretsiz olarak katılabileceği festival süresince, tüm meydanlar şiir sesleri ile dolup taşacak.

Festivalin en dikkat çekici organizasyonlarından biri ise sanatının 100. yılında Behçet Necatigil’in de anılacağı etkinlikler olacak. Behçet Necatigil’in, kızı Ayşe Sarısayın da katılacağı organizasyonlar kapsamında; PTT işbirliği ile festivale özel tasarlanan “Behçet Necatigil 100.yıl” pulları festivalin açılış akşamında ilk gün zarfları ve özel mühürleri ile meraklısına ve koleksiyonerlere ulaştı.