Sıfır Araç İle İkinci El Araç Fiyatları Nasıl Etkileniyor?

Sıfır araç fiyatları, kurlara bağlı olarak artarken, kurlarda yaşanan artışlar araç sektörünün de eğilimini belirliyor.

Kurların arttığı anlarda 0 araçların fiyatlarının yükselmesi, kişilerin daha çok ikinci el sektörüne yönelmesini sağlarken, bu konuda pek çok dikkat edilecek detay da bulunuyor. İkinci el araç sektöründe aracın durumunun, yasal bir engelin olup olmadığı gibi pek çok detaya dikkat etmek gerekirken, kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri aracın değer konusunda kasko değerlerine bakmaktır. Bu konuda esas alan noter sırasındaki belirlenen araç değeridir. Bu nedenle esas alınması gereken miktar da noterde belirlenen miktardır.

Fiyatı Etkileyen Unsurlar!

İkinci eldeki araç fiyatlarını etkileyen unsurlardan birisi de araçların kaza durumudur. Araçların kazalı olması ve özellikle alınan hasarın fazla olması, aracın ağır kazalı olarak nitelendirilmesine neden olurken, aracın tekrar satışında büyük bir değer kaybının yaşanmasına neden olur. İkinci el araçlardaki bu durum 0 araçlarda yaşanmadığı için 0 araçlarda sadece kur farkına göre fiyat farkı oluşturmaktadır.

Araç fiyatlarında yaşanan bu durum özellikle kişilerin araç alımı öncesinde kafasını karıştırıyor. Öyle ki sıfır araç fiyatları ve ikinci el araç fiyatlarında dönemsel olarak yaşanan değişimler, kişilerin geleceğe yönelik çıkarım yapmasını da zorlaştırıyor.