Serbest Geçiş Sistemi Başlıyor

Türkiye'de trafiğin yoğun olduğu bölgelerde serbest geçiş sisteminin başlanması bekleniyor.

Türkiye'de özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde ücretli otoyol ve köprülerde yeni bir sistemin denenmesi hedefleniyor. Konu ile ilgili paylaşılan ilk bilgilerde yeni sistemin serbest geçiş sistemi olarak adlandırılacağı belirtilirken bu sistem sayesinde sürücüler daha hızlı bir şekilde ücretli otoyol ve köprüleri kullanabilecek.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda, yeni sistem için hazırlıkların sürdüğü ifade edilirken hazırlıkların tamamlanmasının ardından farklı bölgelerde bu yeni sistem denenmeye başlanacak. Serbest geçiş sisteminin en önemli avantajlarından bir tanesi, İstanbul trafiğinin %30 oranında daha hızlı akacak olması. Bu bakımdan özellikle sabah saatlerinde ve iş çıkışlarında yoğun olan trafik yapılacak yeni hamleler ile birlikte daha makul seviyelere getirilecek.

Trafiğe Büyük Katkı Sağlayacak

Serbest geçiş sisteminin şu anda FSM, Osmangazi, İzmir bölgesinde aktif olduğu belirtilirken yapılacak çalışmalar neticesinde daha fazla bölgede bu sisteme yer verilmesi bekleniyor.

Sistemin başarılı sonuçlar vermesi bu konuda beklentileri arttırdığı gibi sürücüler için de serbest geçiş sistemi oldukça cazip bir fırsat yaratıyor. Bu açıdan önümüzdeki dönemlerde daha fazla alanda kullanılmaya başlanacak olan yeni geçiş sistemi, kullanıcıların işlerini daha da kolay hale getirecek.

Aselsan Trafik Otomasyon ve sağlık Grup Başkanı Erkan Dorken tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte konu ile ilgili detaylar paylaşırken, şu ana kadar sistemin iyi sonuçlar verdiği ve gelecek adına bu yeni sistem ile büyük illerdeki trafik sorununun daha iyi hale getirilebileceği ifade edildi.