Sepsis, ölümcül olabiliyor

Halk arasında kan zehirlenmesi diye bilinen sepsis, enfeksiyonun kana karışmasıyla organlarda işlev kaybına yol açarak ölüme neden olabiliyor.

Oyuncu Nejat İşler'in rahatsızlanmasının ardından gündeme gelen, enfeksiyonun kana karışmasıyla organlarda fonksiyon kaybına yol açan sepsis hastalığı, dünya genelinde her yıl 8 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açıyor.

Türk Yoğun Bakım Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, 13 Eylül Dünya Sepsis Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sepsisin, ölümcül bir hastalık haline gelebildiğine dikkat çekti.


Ünal, uluslararası verilere göre, hastanelerde gerçekleşen ölümlerin yarısından fazlasından sepsisin sorumlu olduğunu vurguladı. Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde bu oranların daha yüksek olduğunun altını çizen Ünal, "Uluslararası rakamlar, özellikle 6 milyonu yenidoğan ve çocuk, 100 bini gebelik ve doğum-lohusalık dönemindeki kadınlar olmak üzere yılda 8 milyondan fazla kişinin söz konusu hastalığa bağlı hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor." diye konuştu.

RİSK ALTINDAKİ GRUPLAR HANGİLERİ?

Ünal, Hastalığın özellikle bebeklik döneminde, doğum sonrasındaki kadınlarda, 60 yaş üstü kemoterapi alanlarda, kronik hastalığı bulunanlarda daha sık görülmesine karşın, herkesin tehdit altında olabileceğini belirtti.

EN ÖNEMLİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sepsisin en önemli belirtilerini vücut ısısında artış veya düşme, üşüme, kalp ve solunum hızlarının artışı, nefes darlığı, şuur bulanıklığı nedeni ile uyku eğilimi ya da zor uyandırılma, vücut yaygın ağrı ile genel halsizlik hali şeklinde açıklayan Ünal, hastaların önemli bir kısmında enfeksiyonun akciğerlerde başlaması sonrasında sepsisin ortaya çıktığını aktardı.

VÜCUTTAKİ HERHANGİ BİR ENFEKSİYON SEPSİSE NEDEN OLABİLİYOR

İdrar yolları enfeksiyonunun da sepsise yol açan önemli bir etken olduğuna işaret eden Ünal, vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonun sepsise zemin oluşturduğunu belirtti. Tedavinin tam olarak yapılması gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Necmettin Ünal, özellikle ağır ameliyat geçirenlerin, kemoterapi alanların, ileri yaştakiler ile bebeklerin, savunma mekanizmalarının zayıf olması nedeniyle sepsise karşı daha riskli olduklarını kaydetti.

Hastalığa yönelik toplumda farkındalığın artırılabilmesi için Küresel Sepsis Birliğince (GSA) acil eylem çağrısı yapıldığını dile getiren Ünal, bu kapsamda Türkiye'de de tanı ve tedaviyle ilgili bilgilerin her seviyedeki tıbbi eğitim müfredatlarında yer alması, sepsis eğitiminin ilgili lisans ve yüksek lisans müfredatlarına tıbbi bir acil durum olarak dahil edilmesinin sağlanması gerektiğini savundu.

Ünal, orta öğretimde ilgili derslerde hastalıkla ilgili bilgilendirmelerin yer almasının faydalı olacağını ve ülkede ulusal sepsis kayıt sisteminin oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

AA