Şehit Yarbay Songül Yakut bir ilke imza atmıştı

Şırnak'ta düşen askeri helikopterde şehit olan Jandarma'nın ilk kadın komutanı Yarbay Songül Yakut'un ailesine acı haber verildi.

Balyoz davasında görevden alınan ardından suçsuzluğu ispatlanınca tekrar göreve getirilen Jandarma'nın ilk kadın komutanı Şehit Yarbay Songül Yakut'un şehadet haberi acılı ailesine verildi.

Şırnak'ta düşen askeri helikopterde şehit olan Jandarma’nın ilk kadın komutanı olan 41 yaşındaki Yarbay Songül Yakut’un şehadet haberi, Malatya’nın Akçadağ İlçesi'nde oturan anne Sebahat Yakut'a, gece yarısından sonra iletildi. Şehit Yarbay Songül Yakut’un, binbaşı rütbesindeyken Balyoz Davası sürecinde görevinden uzaklaştırıldığı ve suçsuz olduğu kanıtlanınca yeniden göreve döndüğü belirtildi.

Anne Yakut aldığı habere uzunca bir süre dayanamadı

Balyoz davasında görevden uzaklaştırılan ve başlattığı hukuk mücadelesiyle suçsuz olduğu kanıtlanınca tekrar görevine dönen Yarbay Yakut'un acılı annesi, kızının şehit olduğunu uzun süre inanamadı.

Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba Beldesi'nden havalandıktan bir süre sonra düşen Cougar tipi askeri helikopterde şehit olan 13 askerden biri olan Jandarmanın ilk kadın komutanı Yarbay Songül Yakut’un, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde oturan ana ocağına ateş düştü. Küçük yaşta babası ölen şehit Yarbay Yakut’un Akçadağ ilçesine bağlı Ören Mahallesi'nde yalnız yaşayan annesi Sebahat Yakut’a acı haber, gece yarısından sonra İlçe Kaymakamı Serdar Demirhan tarafından iletildi. Kızının şehit haberini öğrenen Sebahat Yakut, gözyaşlarına boğuldu. Sağlık ekiplerinin de müdahalede bulunduğu acılı anne kızının şehit olduğunu uzun süre kabullenemedi.

Anne Sebahat Yakut güçlükle sakinleştirilirken jandarma tarafında da eve Türk Bayrağı asıldı. Şehit haberinin ardından mahalle sakinleri de Yakut’un evine akın etti.

Kaynak: Milliyet