Santos, Nobel Barış Ödülü parasını savaş mağdurlarına bağışlayacak

Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, para ödülünü savaş mağdurlarına bağışlayacağını açıkladı.

Santos son olarak düzenlenen referandumla barış anlaşmasının reddedilmesinin ardından, muhalefetle görüşmeler başlatmıştı.

Kolombiya’da 52 yıllık iç savaşa son vermek için düzenlenen referandumda reddedilen barış anlaşmasının baş mimarı Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Nobel Barış Ödülü’yle aldığı 925 bin dolarlık (yaklaşık 3 milyon TL) ödülü savaş mağdurlarına bağışlayacak. Santos, Bojaya kentinde savaş mağdurları için düzenlenen dini bir törenin ardından konuşarak, “Dün gece ailemle biraraya geldik ve o sekiz milyon İsveç kronunu mağdurlara bağışlamaya karar verdik.” dedi.

İÇ SAVAŞ 260 BİN KİŞİNİN CANINA MAL OLDU

Toprak reformu için 52 yıldır silahlı mücadele veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile devlet arasındaki çatışmalarda yaklaşık 260 bin kişinin hayatını kaybettiği, altı milyondan fazla kişinin de evinden olduğu sanılıyor.

FARC ile Santos hükümetinin Küba’nın başkenti Havana’da yaklaşık beş yıldır yürüttüğü barış görüşmelerinin sonucunda geçen ay tarihi bir anlaşma imzalanmıştı. 2 Ekim’de düzenlenen referandumdaysa, anlaşma yüzde 50.2 oranıyla reddedilmiş; katılım oranının düşük olması sonrası Santos bu kez muhalefetle görüşmeler başlatmıştı.

Nobel Komitesi, barış yönündeki kararlı adımları nedeniyle Barış Ödülü'nü Santos'a verdiklerini abelirtmiş, Ödül, son derece büyük zorluk ve suistimallere rağmen adil bir barış umudunu kaybetmeyen Kolombiyalılara ve barış sürecine katkıda bulunan tüm taraflara verilmiştir” açıklaması yapmıştı.

Duvar