Saldırganların kimlikleri tespit edildi

İran'da dün gerçekleştirilen terör saldırılarını gerçekleştirdikleri iddia edilen zanlıların kimleri İran istihbarat Bakanlığı tarafından açıklandı.

Dün Ayetullh Humeyni ve İran parlemantosu önünde IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıların zanlılarının kimlikleri belirlendi. İran İstihbarat Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı.

İran Meclisi ve devrim lideri Ayetullah Humeyni'nin türbesine düzenlenen saldırılarda ölü ele geçirilen 5 saldırganın fotoğraflarının yayınlandığı yazılı açıklamada, saldırganların DEAŞ terör örgütü üyesi oldukları öne sürüldü.

Açıklamada, DEAŞ üyesi 5 kişinin örgüte bağlanmalarının ardından Musul ve Rakka'daki saldırılara iştirak ettikleri belirtilerek " Geçen yıl, DEAŞ üst düzey yöneticisi Ebu Ayişe'nin emriyle dini merkezlerin bulunduğu şehirlerde saldırılar düzenlemek için ülkeye giriş yapıyorlar. Bu time vurulan darbeyle grup dağıtıldı ve Ebu Ayişe'nin öldürülmesi üzerine ülkeden kaçtılar." şeklinde ifadelere yer verildi.

Söz konusu açıklamada zanlıların isimleri Kayyum, Ebu Cihad, Ramiyn, Seriyas ve Feridun olarak belirtilirken soy isimlerinin ailelerine zarar gelmemesi için açıklanmadığı kaydedildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı