Sahte Everest Dağı fotoğrafı tırmanış sertifikalarının iptaline neden oldu

Nepal hükümeti Everest Dağı’nın zirvesinde olmadıkları halde öyleymiş gibi fotoğraf paylaşan dağcı çifte 10 yıl tırmanış cezası verdi.

Dünyanın en yüksek zirvesi olarak bilinen Everest Dağı’nın zirvesinde olmadıkları halde oradaymış fotoğraf paylaşarak tırmanıcı sertifikası alan Hindistanlı dağcı çifte Nepal hükümeti tarafından 10 yıl tırmanış cezası verildi.

Nepal hükümeti sahte fotoğraf paylaşarak hileyle tırmanış sertifikası alan Hindistanlı çifti 10 yıl tırmanıştan uzaklaştırarak cezalandırdı.

10 yıl süreyle Nepal’deki hiçbir dağa tırmanamayacak

Dağcılık Departmanı yetkilisi Gyanendra Shrestha, hükümetin, haklarındaki suçlamalar doğrulanan Dinesh ve Tarakeshwari Rathod çiftinin tırmanıcı sertifikasını geri çektiğini bildirdi. Dağcı çiftin tırmanış sertifikaları iptal edildi.

Shrestha, tırmanıcı sertifikası almak için fotoğraflarını Everest'in zirvesinde çekilmiş gibi gösteren Hint çiftin 10 yıl süreyle Nepal'deki herhangi bir dağa tırmanmaktan men edildiğini bildirdi.

Hindistan'ın Maharaştra eyaletinde polis memuru olan Rathod çifti, Everest'e tırmanan ilk çift olduklarını iddia etmişti.

Başka bir tırmanıcı çiftin fotoğrafının kendine ait olduğunu bildirmişti

Hindistanlı diğer bir tırmanıcı Satyarup Sidhantha ise çiftin kullandığı fotoğrafın kendisine ait olduğunu söylemişti.

Nepal Turizm Departmanı Başkanı Sudarshan Dhakal, temmuz ayının başında, fotoğraflarını Everest Dağı'nın zirvesindeymiş gibi paylaşmakla suçlanan Hint çiftin 21 Mayıs'ta Everest Tepesi'ne çıktıkları iddiasının araştırıldığını açıklamıştı.

Diğer tırmanıcılar çiftin zirveye hiçbir zaman ulaşamadığını söyledi

Rathod çifti, 8 bin 850 metre yükseklikteki zirvede çekilmiş bir fotoğraflarını paylaştıktan sonra, Nepal hükümeti tarafından aldıkları tırmanıcı sertifikasını yayınlamıştı.

Öte yandan, diğer tırmanıcılar, çiftin zirveye hiçbir zaman ulaşmadığını ve tırmanıcı sertifikası almak için başkasının fotoğraflarını kullandıklarını ileri sürmüştü.
AA