Şahika Ercümen 110 metreye dalarak yeni bir dünya rekoru kırdı

Serbest dalışta dünya rekortmeni olan Şahika Ercümen, şehitler anısına 110 metre derinliğe dalarak, yeni bir rekora imza attı.

Şahika Ercümen, Antalya'nın Kaş ilçesinde şehitler için yaptığı dalışta, 110 metrelik yeni bir dünya rekoru kırdı.

Rekor denemesi, Hidayet koyunda yapıldı. Şahika Ercümen, tüpsüz olarak "değişken ağırlık paletli" kategorisinde dalış yaptı. Tek nefeste 110 metreye dalmayı başaran Ercümen, serbest dalış dünya rekorunun sahibi oldu. Ercümen'in 110 metreye inip çıkması 2 dakika 40 saniye sürdü. 

Serbest dalışta dünya rekortmeni olan Şahika Ercümen, zaferini kutladığı ekip arkadaşlarıyla denizde Türk bayrağı ve üzerinde "Şehitlerimiz için tek nefes, tek yürek" yazan bir pankart açtı.

"NEFESİMİ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN TUTTUM"

Sporcu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz yıl hedefim 100 metreydi fakat rekorda küçük bir sorun yaşamıştık. Bu yıl ülkemize Dünya Şampiyonası'nda madalyalar kazandırdım hem de dünyanın en derin dalışını gerçekleştirerek dünya rekoru kırdım. Nefesimi şehitlerimiz için tuttum ve şehit çocuklarımız da bugün burada benimleydi. Arkamda ise tüm Türkiye vardı. Ülkemizin adını terör, darbe ile değil, böyle uluslararası başarılarla duyurmak istiyoruz." diye konuştu.

Şahika Ercümen'ün rekorunun, dalışı takip eden yetkililerce tescil edilmesi bekleniyor.

AA