Sağlıklı çorbalarla hastalıklardan korunun

Evde hazırlanan katkısız çorbalarla bazı hastalıklardan kurtulmak mümkün.

İşte damak tadımızın her daim vazgeçilmezi olan, bir çok sağlık problemine karşı; yüksek kolesteroldan, yüksek tansiyona, sindirim hastalıklarına ve kansere kadar bir çok hastalıklara iyi gelen sağlıklı çorbaların yararları...

Domates Çorbası

En popüler sebzelerden birisi olan domates, aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan içeriğiyle en faydalı besinler arasında yer almaktadır. Domatesin enerji değeri yok denecek kadar azdır. Domates ve domates ürünlerinin kilo yönetimini kolaylaştırmasının bir nedeni de budur.

Faydaları;
- Domateste bulunan likopen adlı bileşen kalp ve damarlar için çok önemi bulunan antioksidan desteğini sağlamaktadır. Aynı zamanda içermiş olduğu A, C ve E vitaminleri ile serbest radikallere karşı hücrelerimizi korumaktadır.
- Domateste bulunan "chromium" adlı madde ise kan şekerisin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.
- Zayıflama programında olan bireylerin, domatesin hem yüksek oranda lif içermesi hem de çok düşük kalori içermesi bakımından, domates çorbasının içilmesi, asitli, keskin tadıyla ve yüksek lif içeriği nedeniyle daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacaktır.- Kansızlık ve kan basıncının dengelenmesi için özellikle önerilen domates çorbasının hem kansere karşı hemde yüksek tansiyona karşı etkili bir besin olduğu da araştırmacılar tarafından belirlenmiştir.

Mercimek Çorbası
- Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle;
-Diyabet (şeker hastaları) hastaları için değerli bir besindir. İnsulin ve kan şekerini düşürmede yardımcıdır.
-Kalın bağırsakların çalışmasını düzene sokarak, hemoroit ve diğer karın bağırsak sorunlarında iyileştirici etkiler yapmaktadır.
- LDL (kötü kolesterol) düzeyini düşürür. Böylelikle kalp krizi geçirme riskini azaltıp kalp dostu bir besindir.
- Mercimeğin içermiş olduğu demir ve folik asit nedeniyle anemi (kansızlık) bireyler için önemli bir besindir.
- Ayrıca mercimeğin yüksek oranda içermiş olduğu potasyum ile kan basıncını düşürücü etkiler yaparak yüksek tansiyonu olan kişiler için güzel bir besindir.

Ezogelin Çorbası
Mercimek çorbasından pek farkı olmayan Ezogelin çorbası, hem tat olarak hem de sağlıklı çorbalar arasında yerini almaktadır.
- Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücudumuza enerji verir ve yorgunluğu da gidermektedir.
- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
- Kansızlara faydalıdır.
- Anne sütünü attırır.
- Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır.
- Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya yardımcı olur.
- Kalp krizi riskini azaltır.
- Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle bağırsakları çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Tarhana Çorbası
- Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan tarhana çorbası; besleyici, doyurucu ve tamamlayıcı bir besindir.
- Yüksek oranda kalori içermesi ve iştah açıcı özelliğiyle halsiz ve zayıf bireylere besleyici olmasından dolayı önerilmektedir.
- İçeriğindeki bulgur ve yoğurttan dolayı iyi bir protein, kalsiyum, B1 ve B2 vitamini kaynağıdır. Bu nedenle çocuk beslenmesinde de önemli bir yere sahiptir.
- Yoğurt tüketmeyen kişiler için tarhana çorbası iyi bir alternatiftir.
- Tahılların fermentasyonu sonucu oluşan tarhana probiyotik özellikte bir besindir.
- Ayrıca tarhana; diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve obezitenin tıbbi beslenme tedavisinde glisemik indeksinin beyaz ekmekten düşük olması ve doyurucu özelliğinin fazla olması nedeniyle tavsiye edilen bir besindir.
- Kurutularak tüketildiğinden dolayı içerisinde C vitamini yok denecek kadar azdır. Bu nedenle tarhana çorbası tüketileceği zaman C vitamini kaynakları (çiğ sebzeler) ile birlikte tüketilirse besleyici özelliği de artacaktır.

Kaynak: www.saglikafiyet.com