Saadet Partisi, Gül'ü aday gösterecek mi?

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, basın mensuplarına gündeme dair önemli açıklamarda bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bir kahvatıda basın mensupları ile bir araya geldi. Karamollaoğlu yaptığı açıklamalarda yüzde 10 barajının kaldırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Yüzde 10 barajı açıklaması

Karamollaoğlu seçime katılma durumu olan bütün partilerin hazineden kendi paylarına düşeni alması gerektiğini ifade etti. Karamollaoğlu ayrıca partilerin birbiriyle güç birliği ve seçim ittifakı yapabilmesi gerektiğini de aktardı.

Hükümetin denetimi konusu

Cumhurbaşkanlığına aday göstermek için imza sürecinin makul bir şekilde düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapan Karamollaoğlu, TBMM içtüzüğünün güçlü ve etkin bir meclis oluşturacak şekilde düzenlenmesinin önemine işaret etti. TBMM'de hükümetin hakkındaca denetlenmediğini de belirten Karamollaoğlu, hesapların denetlenmesi için bir komisyon kurulması gerektiğini belirtti ve torba yasa uygulamasını hakkında da eleştirilerde bulundu.

Abdullah Gül hakkında açıklama

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün KHK ile ilgili açıklamalarının sorulması üzerine Karamollaoğlu, "Hadise basit, iki tarafta aynı fikirleri ifade ediyor. Eğer bir Cumhurbaşkanı endişesini dile getirmişse 'hainlikle' itham etmek, ona karşı kampanya başlatmayı doğru bulmuyorum" cevabını verdi.

OHAL'in uzatılması doğru değil

Karamollaoğlu ülkede bir kalkışma olacak diye OHAL'i sürekli uzatmanın doğru olmadığını belirterek, başkanlık seçiminde cepheleşmeye karşı olduklarını ve herkesin içinde oldukları bir platformdan yana olduklarını vurguladı. Karamollaoğlu, ayrıca Cumhurbaşkanlığı için bir aday çıkaracaklarını ifade etti.