Rusya'dan "Suriye'de 40 Rus askeri öldü" iddiasına yalanlama

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, Reuters'ın Suriye'de 40 Rus askerin öldüğünü iddia ettiği haberinin gerçeği yansıtmadığı dile getirdi.

Rus yayın kuruluşu Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, "İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'nın DAEŞ'i yok etme ve Suriye'ye barışı döndürme operasyonunu farklı yöntemlerle itibarsızlaştırmak için ilk kez girişimde bulunmuyor. Özellikle Hava İndirme Birlikleri Günü'nde yayınlanan, Suriye'deki Rus askerleri arasında çok sayıda 'gizli zayiat' olduğuna dair haber, bu çerçevede bir istisna değil" ifadelerini kullandı.

Konaşenkov, Reuters'in haber kaynağı olarak bir kez daha söylentileri, sosyal medya verilerini ve "korkutulmuş akrabalar ve tanıdıklar" ile yapılan hayali konuşmaları baz aldığını iddia etti.

"HABERİ SİPARİŞ EDENLERİ BİLİYORUZ"

Rusya Savunma Bakanlığı'nın Reuters haberini sipariş edenleri ve haberin hazırlanmasına yardım edenleri bildiklerini de kaydeden Konaşenkov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle Reuters'in Rusça servisi için belirtiyoruz. Suriye'de ölen Rus askerlerine ait gizli mezarlar yoktu ve bulunmuyor. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve dahası Suriye'deki operasyonla ilgisi bulunmayan kişileri bunlar karşılığında iade etme girişimleri, baştan aşağı yalan."

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu yıl içerisinde Suriye'de hayatını kaybeden Rus asker ve özel güvenlik görevlisinin 40'tan fazla olduğunu ileri sürmüştü.