Rusya, Türkiye'ye hava savunma sistemi tedarik edebilir

Kremlin Sözcüsü, Rusya’nın Türkiye’ye çeşitli hava savunma sistemleri sevk etmeyi değerlendirebileceğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, konunun Rusya Devlet başkanı Vladmir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan görüşmede gündeme geldiğini belirterek, "Türk tarafının istemesi hâlinde Rusya'nın sevk etme ihtimalini değerlendirebileceği çeşitli hava savunma sistemlerinden bahsedildi." dedi.

"PUTİN VE ERDOĞAN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ HAKKINDA GÖRÜŞTÜ"

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yaptığı açıklamada, pazartesi günü İstanbul'da buluşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin'in hava savunma sistemini görüştüklerini söyledi. Peskov'a göre, hava savunma sistemi tamamen ticari bir konu ve işbirliğinin çok hassas bir alanı.

Türkiye, Çin'in 3,4 milyar dolar teklif ederek kazandığı füze savunma sistemi ihalesini Kasım 2015'te iptal etmişti. İhaleye, ABD'nin Patriot sistemi, Rus S300-S400 füzeleri, Çin'in FD-2000 füzesi ve İtalyan-Fransız ortaklığıyla geliştirilen Samp-T sistemi katılmıştı.

Sınır ihlali yapan uçağın 24 Kasım 2015 tarihinde düşürülmesiyle kopan Türkiye-Rusya ilişkileri gitgide düzeliyor.

Son iki ay içerisinde üç kez baş başa görüşen Erdoğan ve Putin, Suriye krizinde farklı pozisyonlarda olsalar da peş peşe enerji ve ekonomik anlaşmalara imza koydu.