Rusya bombardımanında açılan çukurlarda çocuklar oyun oynuyor

Suriye’deki çocuklar Rusya bombardımanında açılan derin çukurlarda oyun oynuyor.

Suriye’deki hakim rejim Esed güçlerinin ve Rusya’nın saldırılarıyla yaşam alanını kaybeden çocuklar bombardımanlarda açılan çukurlarda oyun oynamaya başladı.


Bombalar su borularını patlattı ve büyük çukurlar açtı

Suriye'de rejim kuşatmasındaki Halep'in Karm Hamud semtinde 5-7 metre derinliğinde çukur açabilen tahribat gücü yüksek nüfuz edici bombaların düştüğü noktalarda büyük çukurlar oluştu ve su boruları patladı.

Bombalı saldırılar devam ettiği için su şebekeleri tamir de edilemiyor

Su şebekelerinin hasar görmesi nedeniyle susuz kalan semt sakinleri, patlayan borulardan bu çukurlara akan suları evlerine taşımak zorunda kalıyor.

Kentin rejim ve Rus hava saldırılarının hedefi olmaya devam etmesi nedeniyle kent sakinleri su şebekelerini tamir de edemiyor.

Dev çukurlar çocukların yeni oyun alanı oldu

Bombaların düştüğü yerlerde su borularının patlamasıyla dolan çukurlar çocuklar için yüzme havuzuna dönüştü. Semt sakinlerinden 14 yaşındaki Ahmed, Karm Hamud'a 4 nüfuz edici bomba düştüğünü söyledi.


“Oyun yeri olmadığı için burada yüzüyoruz”

Ahmed, "Oyun parkımız olmadığı için biz her gün buraya gelerek suyla oynuyoruz. Dünyayı yıktılar burada. Çok insan öldü. Oyun yeri olmadığı için burada yüzüyoruz." dedi.

Semt sakinlerinin hasar gören borulardan akan suyu günlük ihtiyaçları için kullandığını ifade eden Ahmed, bölge sakinlerinin şebeke hattının onarılmasını istediğini fakat rejimin hava saldırılarından dolayı fırsat bulamadıklarını dile getirdi.

Hava saldırılarında su şebekeleri hasar gördü

Halep'deki sivil savunma ekibinden Ebu Leys de Rusya ve rejimin geçen aylarda Halep'in doğu kesimlerinde bulunan muhaliflerin kontrolündeki semtlere yönelik hava saldırılarında su şebekelerinin büyük çoğunluğunun hasar gördüğünü belirtti.

Hasar gören su şebekelerinden dolayı birçok bölgede halkın su sıkıntısı çektiğini kaydeden Leys, "Saldırılarda sadece muhalif bölgelerdeki su şebeke ve depoları hedef alınmadı. Hastane, okul ve çarşılar da bombalandı. Muhalif bölgeler saldırılar nedeniyle viraneye dönmüş durumda." dedi.
AA