Rusya, ABD ile olan 'gelişim' anlaşmasını askıya aldı

Rusya, ABD ile olan 2013 yılında imzaladığı bilimsel araştırma ve nükleer enerji gelişim anlaşmasını erteledi.

Rusya’nın askıya aldığı anlaşma 2013 yılında bilimsel araştırma, enerji ve nükleer alanlarında gelişim konularını içeriyordu. Rusya bu alanlarda ABD ile imzaladığı anlaşmaya askıya alma yönünde karar verdi.

Rusya bu alandaki kararını kamuoyuna da duyurdu. Rusya Bakanlar Kurulu basın biriminden yapılan resmi açıklamadan edinilen bilgilere göre, ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların 16 Eylül 2016 tarihinde imzalanan gelişim anlaşması kapsamında iş birliğini de olumsuz yönde etkilemeye başladığını ifade ederek, anlaşmanın askıya alınmış olduğunu kaydetti.

“Washington kurallara uyarsa anlaşma devam eder”

Konuyla ilgili olarak görüş bildiren Rusya Dışişleri Bakanlığı ile yaptığı açıklamada, Washington’un anlaşma kriterlerine sadık kalması halinde gelişim anlaşmanın sürebileceğini açıkladı.


Bu anlaşmanın öncesinde ABD ve Rusya arasında imzalanan plütonyum imhasına yönelik anlaşma da Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından askıya alınmıştı. Putin bu yönde alınan kararı onaylamıştı.

Putin'in imzaladığı karara gerekçe olarak "koşullarda yaşanan köklü değişiklikler ve ABD'nin Rusya'ya düşmanca davranması sonucu stratejik istikrara karşı oluşan tehditler" sunulmuştu.
AA