Rize çayı Japonya'daki Çay Festivali'nde tanıtıldı

Rize çayı, Yunus Emre Enstitüsü ile Japonya'ya açıldı.

Yunus Emre Enstitüsü, Japonya’da düzenlenen Uluslararası Çay Festivali’nde Türk çayını tanıttı. Festivale, çay üreticisi 20'den fazla ülke katıldı. Shizuoka şehrindeki festivalde, değişik kültürlerde çayın hazırlanışına ve sunumuna ilişkin etkinlikler ilgiyle takip edildi.

KONUKLARA ÇAY-SİMİT İKRAM EDİLDİ

Shizouka Valisi Haita Kawakatsu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen festivalde, Yunus Emre Enstitüsü'nün standındaki görevliler, geleneksel Türk kıyafetleriyle Rize çayını simit eşliğinde konuklara ikram etti. Enstitünün standında, Vali Kawakatsu'nun Türk dostu özel kalem müdürü Go Kubota da çay servisi yaparak görevlilere destek verdi.

Japonya Prensesi Akiko’nun dayısının ani vefatı sebebiyle son anda katılımını iptal ettiği Uluslararası Çay Festivali’ne, Japon Hükümeti ve Parlamentosu’ndan temsilcilerin yanı sıra katılımcı ülkelerin büyükelçileri ve çay tutkunları katıldı.

"Dünyanın en eski çay festivali" olarak bilinen ve her yıl ortalama 500 bin kişinin ziyaret ettiği festivale bu yıl da en az 500 bin kişinin katılması bekleniyor.

Festival, kasım ayı sonuna kadar sürecek.