Rize-Artvin havalimanı ihalesi iptal edildi

Türkiye’de ikinci defa denizin üzerine dolgu yöntemi kullanılarak inşa edilecek olan Rize-Artvin Havalimanı’nın ihalesi proje revizyonundan dolayı iptal edildi.

Dünyanın üçüncü Türkiye’nin ikinci kez deniz üzerine dolgu yöntemini kullanarak inşa etmeyi planladığı Rize-Artvin Havalimanı projesinde revizyon yapılması gerektiği için ihale iptal edildi. Projede meydana gelen eksikliklerin ortadan kaldırılmasının hemen ardından proje yeniden ihaleye açılacak.

Konuyla ilgili edinilen bilgilere göre, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca 2016 yatırım programına alınan ve haziran ayında Yüksek Planlama Kurulu kararı çıkarılan Rize-Artvin Havalimanı’nın altyapısı için 8 Eylül'de yapılacağı duyurulan ihale iptal edildi.

Rize-Artvin Havalimanında bir takım eksiklikler fark edilerek projenin revize edilmesine karar verildi. Projenin revizyonunun hemen ardından altyapısının oluşturulabilmesi için yeniden ihale ilanına çıkacağı bilgisi paylaşıldı.

Kara havalimanlarıyla aynı özelliklere sahip olacak

Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek ve bu havalimanından 2,5 kat daha fazla dolgu kullanılacak. Deniz üzerinde inşa edilecek bir havalimanı olmasına rağmen kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak.

İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanının pist boyutu 45 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda planlanıyor. Terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle havalimanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet edebilecek.

30 metre derinlikte bir alan kullanılması planlanıyor

Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak havalimanı için planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte. Artvin'den 120 kilometre mesafede kurulacak limanda 3 kilometre uzunluğunda bir pist, 250 metrelik taksi yolu, apron, terminal binası bulunacak.

Kalkınma Bakanlığına yapılan başvuruya ilişkin YPK kararı çıkan, Çevresel Etki ve Değerlendirme Raporu'na yönelik (ÇED) halk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilen havalimanı için zemin sondaj etüdü ve batimetrik harita alımı çalışmaları tamamlandı. Koruyucu mendirek tip kesiti ve altyapı kesin proje hazırlık ve imar planı çalışmaları başlatıldı.

AA