Riskli Sigortalılar Havuzu Kuruldu

Türkiye'de uzun zamandan beri tartışma yaratan zorunlu trafik sigortasında beklenen değişiklikler yapıldı.

Özellikle sigortalar havuzu konusunda toplumda büyük bir tepki gösterilmiş olsa da yapılan son açıklamalarda, riskli sigortalılar havuzunun kurulması ve uygulanmasına yönelik yönetmelik değişikliği yayınlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan bu yenilik ile birlikte özellikle sigortalılar havuzu olarak yeni bir kavram da ortaya çıkmış oldu.

Yeni Yönetmelikte Neler Var?

Yönetmelikte özellikle sigorta poliçelerine ilişkin prim ve hasarın sigorta şirketleri arasında paylaştırılacağı ve riskli trafik sigortası için oluşturulmuş olan havuz dahilinde yeni bir dönemin başlayacağı ifade edildi. Üstelik sigortaların primleri bundan sonraki süreç içerisinde yönetmelik dahilinde Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda özellikle sigorta şirketlerine de yeni düzenlemeler dahilinde çeşitli yaptırımların gelebileceği ifade edildi. Öyle ki havuz kapsamında trafik sigortası poliçesi düzenlemekten kaçınan firmalar için müsteşarlık tarafından uyarı gönderilecek. Bu uyarılar dahilinde sigorta firmasının bu durumu düzeltmesi istenecek. Bu süre boyunca da Sigorta Bilgi Ve Gözetim Merkezi ekranlarına firmanın erişimi engellenebilecek.

Özellikle bu erişim engelinde 3 günden az ya da 10 günden fazla olmamak şartıyla farklı cezaların verilebileceği de belirtiliyor. Bu bakımdan sigorta firmalarının da yakından takip altına alınacağı yeni düzenlemeler, Türkiye'deki sigorta işlemlerinde yeni bir dönem başlatacak.