Reina saldırganı idam cezası istedi

2017 yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy'deki Reina gece kulübünde silahlı saldırı düzenleyerek 39 kişiyi katleden DAEŞ'li terörist Mashapirov idam istediğini söyledi.

20167 yılbaşı gecesinde İstanbul Ortaköy2de bulunan ünlü gece kulubü Reina'yı kana bulayan ve 39 kişiyi vahşice katleden DAEŞ'li terörist Abdulkadir Mashapirov hakime verdiği ifadesinde idam cezasına çarptırılmak istediğini açıkladı.

Milliyet'te yer alan habere göre, DAEŞ'li terörist Masharipov, önceki gün Nöbetçi 11. Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konuldu. Masharipov, hakimlik ifadesinde önemli itiraflarda bulundu. Özbekistanlı terörist ifadesinde şunları söyledi:

"Amacım Hristiyanları öldürmekti"

Amacım Hıristiyanları öldürmekti. Taksim'de eylem yapmamı Suriye'de bulunan Abu Cihad adlı kişi istedi. 'Hıristiyanların çoğu Taksim'de bir yerde toplanıyorlar. Bayram töreni yapıyorlar' diye bana anlattı. Ben silah kullanmasını Afganistan'da eğitim alarak öğrendim.

"Olaydan 3 saat önce Reina'da keşif yatım"

Olay günü saat 21.00'de Reina'ya keşif yapmaya gittim. Daha önceden Reina'nın içine girmemiştim. Ebu Cihad'la konuştuğumda ben bunu 31 Aralık'ta yapayım yoksa başka bir gün yapamam dedim. Kapının önüne kadar gittim. Polis yoktu. Güvenlik de görmedim. Silahları almaya Zeytinburnu'na döndüm.

İlk geldiğimde polis görseydim olaylar daha farklı gelişebilirdi

Silahları aldım sonrasında tekrar Reina'ya gittim. Ben içeriye girmek isterken polis beni gördü ve ateş açtı. Sonra ben polise ateş açtım ve içeri girdim. İlk keşfe geldiğimde polisi görseydim olaylar daha farklı şekilde gelişebilirdi. Polisi vurduktan sonra içeriye girdim. Kalaşnikof silahla rastgele insanların üzerine ateş ettim.

"İdam hükmü verilirse iyi olur"

Mermiler bitince el bombası sandığım flashbangi intihar etmek için yüzüme tuttum ama ölmedim. Rehin düşmeyeyim diye kendimi öldürecektim. Bir şey olmadı. Sağ kaldım aslında ölmek için girmiştim. İdam hükmü verilirse iyi olur.

Kaynak: Milliyet