Putin’in asıl amacını ABD istihbaratı deşifre etti

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin’in dış politikadaki asıl amacını açıkladı.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin’in dış politikadaki asıl amacını açıkladı. ABD istihbarat güçlerine göre, Putin’in asıl amacı Rusya’yı günümüz dünyasının kilit oyuncularından biri gibi göstermek.


“İki kutuplu ‘soğuk savaş’ döneminden çok kutuplu uluslararası ilişkilere geçtik”


Yeni Akit’in haberine göre; Dış İlişkiler Konseyi konferansında konuşan Clapper, “Tarihin doğal seyri şu ki, Soğuk Savaş döneminin iki kutuplu sisteminden çok kutuplu uluslararası ilişkiler sistemine geçtik. Bu sistemde Rusya ve Çin gibi ülkeler kendilerini önemli, hatta dominant oyuncular olarak görüyor. Ve bu ülkeler böyledir” ifadelerini kullandı.

Çok kutuplu uluslararası sistemine geçişin ABD’nin etkileyebileceği tarihi süreç olduğunu iddia eden Clapper, “Putin, Rusya’yı büyük ülke, süper güç olarak görüyor. ABD’nin Rusya’ya süper güç olarak yaklaşması onun için çok önemli” şeklinde konuştu.


ABD ve Rusya ilişkileri ‘gergin’


ABD ve Rusya ilişkisi hakkında da konuşan ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, iki ülke arasındaki ilişkileri ‘gergin’ şeklinde yorumladı.
Yeni Akit