Putin: “Ukrayna ve Suriye bahanesiyle Rusya’nın kısıtlanması amaçlanıyor”

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarda Ukrayna ve Suriye’nin bahane edildiğini ancak asıl amacın Rusya’yı kısıtlamak olduğunu söyledi.

Milliyet’in haberine göre, Ukrayna ve Suriye’de yaşanan olayların bahane edilerek Rusya’ya uygulanan yaptırımların amacının Rusya’yı kısıtlamak olduğunu öne süren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uygulanan yaptırımların sorunlarını çözemeyeceğini ve Rusya’yı kısıtlama amaçlarına ulaşamayacaklarını söyledi.

Bir basın toplantısında Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’ya uygulanmakta olan yaptırımların zarar verici olduğunu belirterek, en önemlisi de bu yaptırımları uygulayanların amaçlarına ulaşamayacağını ifade etti.

Putin, basın açıklamasında şu açıklamalarda bulundu:

“Bu politikayı oluşturanlar kesin sorunları çözemeyecekler”

"Rusya'ya uygulanan yaptırımları Ukrayna, Suriye dahil olmak üzere neye bağlarlarsa bağlasınlar bu politikayı oluşturanlar ve öne sürenler kesin sorunları asla çözemeyecekler. Bu durumda yaptırımlarla Ukrayna'nın güneydoğusundaki sorunu çözemeyecekler.

“Ukrayna olmasaydı başka bir sebep bulurlardı”

Onların amaçları Rusya'yı kısıtlamak. Ukrayna olmasaydı, başka bir sebep bulurlardı. Rusya'nın uluslararası arenada güçlü bir oyuncu olması ve tüm partnerleriyle çalışmaya hazır olduğunu göstermesi başkalarını rahatsız ediyor.

“Diktatörlük yapmayı daha kolay buluyorlar”

Uluslararası arenada çalışmak için orta yol bulmak gerek. Demek ki orta yol bulmayı kimse istemiyor, diktatörlük yapmayı daha kolay buluyorlar. ABD'li partnerlerimiz son 15-20 yıldır bu stili kullanıyorlar.

Bu yaptırımların amacı bir şeyi çözmek değil, aksine Rusya'nın güçlenmesini kısıtlamak. Bu tür araçlarla bu amaçlarına da ulaşamayacaklar."
Milliyet