Prof.Dr. Ercan: "Kuşadası depremi büyük Ege depreminin habercisi"

Kuşadası depreminin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ahmet Ercan’dan deprem açıklaması geldi

Kuşadası’nda meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremin büyük depremin habercisi olup olmadığıyla ilgili tartışmalar devam ederken Prof. Dr. Ercan’dan çarpıcı açıklamalar geldi. Ercan merkez üssü Kuşadası olan depremin büyük Ege depreminin habercisi olduğunu söyledi.

Milliyet’in haberine göre, meydana gelen depremle ilgili bilgi veren Ercan şunları kaydetti:

"Odak yeri Büyük ile Küçük Menderes çöküntü kırıklarının deniz içindeki uzantısı üzerindedir. Artçı depremleri 3 dolayında büyüklüğüyle sürmektedir. Bunların en az 7 gün sürmesi beklenir. Bu boydaki sıcak su çıkışları kırığın diri olduğunu, daha büyük bir deprem üretmek için gerildiğini göstermektedir. Tüm Ege gergin. Türkiye, Yunanistan veya adaları orta büyük bir depremin vurması şaşırtıcı olmaz.”

Daha önceki zamanlarda meydana gelen depremlerin bölgede yıkıcı etkisi olduğuna dikkat çeken Ercan, ski yerleşimlerden Hierapolis, Laodikya, Afrodisyas, Nyssa, Mastaura, Harpaza, Tralles, Magnesia, Miletus gibi Likya, Karya ile İyon'un deprem oldukta sonra yok olduğunu ifade etti.

Bölgedeki yıkıcı depremlere değinen Prof. Dr. Ercan,

"Son 120 yılda düz kırıklarla ilgili olarak 1899 Büyük Menderes (Nazilli-Aydın), 1928 Torbalı, 1955 Söke-Balat, 1969 Alaşehir, 1969 Simav, 1970 Gediz, 1995 Dinar depremleri oluşmuştur. En yıkıcı depremlerin bu çöküntüler üzerinde olduğu belirlenmiştir" dedi.

Diğer taraftan asıl depremin ardından bölgede 7 sarsıntı daha meydana geldiği bilgisi kaydedildi.
Milliyet