Porto Riko Amerika'nın 51. eyaleti oldu

Ekonomik krizin ardından Amerika'nın 51. eyaleti olmayı oylayan Porto Riko'da halk 'evet' dedi. Referandum sonucuna göre Port Riko ABD'ye katılacak.

Euronews'ta yer alan habere göre, ekonomik krizde olan Karayiplerdeki ada ülkesi Porto Riko’da yapılan referandumdan Amerika Birleşik Devletleri’ne katılım kararı çıktı.

2,2 milyon seçmenin sadece yüzde 23’ünün oy kullandığı referandumun nihai kararı verecek olan Amerikan Kongresi’nde bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

“Eyalet konumu sorunları çözecek ama ulusça sorumluluk alarak kendi kararlarımızı vermeliyiz. Porto Rikolular’ın dediği gibi elimizi taşın altına koymalıyız.”

“Amerika’nın bir eyaleti olmak Porto Riko’nun geleceğinin yanı sıra gençler için de iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü üniversiteyi bitirenler iş bulamadığı için adayı terkediyor.”

Amerika Birleşik Devletleri’nin 1898 yılında İspanya’dan satın aldığı ada ülkesi federal eyaletlerden sayılmıyor ve federal bütçeden faydalanamıyor. Boykot kararı alan muhalif partiler referandumu gereksiz bir masraf olarak görürken ülkenin tam olarak bağımsızlığı elde etmesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak: Euronews