PKK 'militan' çıkmazına girdi

Bölücü terör örgütü PKK militanlarının bir kısmını Suriye’deki uzantısı PYD’ye gönderdiği için zora girdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzun süredir yürüttüğü başarılı operasyonlar sayesinde ciddi oranda kan kaybeden bölücü terör örgütü PKK bir de militanlarının bir kısmını yardım için Suriye’deki uzantısı PYD’ye gönderince iyice çıkmaza girdi.

Yeni katılan teröristleri 2 haftalık eğitimin ardından sahaya süren Kandil'e karşı bölücü terör örgütünün sözde saha sorumlularının da seslerini yükselttiği, telsiz konuşmalarından da durumun açıklığı belli oldu.

Kan kaybeden bölücü terör örgütü PKK’nın sözde temsilcileri ve bölge sorumluluları da bu durumdan rahatsızlık duyduğunu belli etti. Eğitimsiz acemi militanlarla bölücü faaliyetlerinİ sürdüren PKK’nın yetkililerinin de bu durum kabul ettiği telsiz konuşmalarından anlaşıldı.

Tecrübeli kadro konusunda sıkıntı yaşanması üzerine, Kandil'in talimatıyla örgüte yeni katılan teröristler 2 haftalık eğitimin ardından sahaya sürülmeye başlandı. Bu eğitimin daha önce 3 ay sürdüğü, kısalan eğitimin bölücü terör örgütünün düştüğü sıkıntıyı gözler önüne serdiği ifade edildi.

Terör örgütünün içinde bulunduğu durum, teslim olan veya yakalanan teröristlerin ifadelerine de yansıdı. PKK'ya bu sene katıldıklarını belirten bir terörist, 1 haftalık teorik eğitimden sonra 1 hafta silahlı eğitim aldıklarını, daha sonra sınırı geçerek Türkiye'ye gönderildikleri bilgisini paylaştı. Bu durum hakkındaki detaylı bilgiler Telsiz konuşmalarına da yansıdı.

Terör örgütü yöneticilerinin Türkiye'deki unsurlarına destek için örgüte yeni katılan teröristleri sahaya sürmesi, PKK'nın sözde saha ve bölge sorumlularını da rahatsız etti.

Söz konusu teröristlerin acemiliklerinden dolayı özellikle intikallar sırasında görüntü verildiği ve bunun da terör örgütünün ciddi kayıplar vermesine neden olduğu telsiz konuşmalarına yansıdı.

Yine güvenlik güçlerince deşifre edilen telsiz konuşmalarında, sözde saha sorumlularının, bağlı oldukları sözde bölge sorumlularına rapor verirken yeni teröristlerin ortaya çıkardığı sorunları ilettiği belirlendi. Ancak, Kandil'in şikayetleri görmezden gelerek bunlara kulak tıkadığı telsiz görüşmelerinde ortaya çıktı.
AA