Piyasalar Fed'e odaklandı

Diğer ülkelerin para birimleri karşısında değerlenen doların etkisiyle küresel piyasalar karışık bir görünüm izlemeye başladı. Piyasalar, Fed kararlarına odaklandı.

Doların diğer ülkelerin para birimleri karşısında değer kazanmaya başlamasıyla küresel piyasalar karışık bir görünüm izlemeye başladı. Küresel piyasalar Fed kararlarına odaklandı. Analistler bugün ve yarın Fed kararlarının takip edileceğini ve alınacak kararların piyasa yönü üzerinde etkili olacağını söylüyor.

Geçen ay gerçekleştirilen Fed toplantısında bazı üyelerin oyuyla son anda Fed’in faiz artırma kararından vazgeçtiğini ifade eden analistler bu ay faiz artırımı yönünde karar alınmanın yüksek ihtimal olduğunu belirtiyorlar.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Eylül toplantısında hem faiz artışına gitmek hem de istihdam ve enflasyon için daha fazla veri beklemek açısından makul gerekçelerin bulunduğu kaydedilen tutanaklarda,

"Bazı üyeler ise iş gücü piyasasındaki iyileşmenin devam etmesi ve ekonomik faaliyetlerin güçlenmesi halinde faiz artışına nispeten yakın zamanda gidilmesi gerektiği sonucuna vardı. Bazı üyelerse faiz artışı için enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığına dair daha fazla veri için beklenmesini tercih etti." ifadeleri kullanıldı.

Başkan Yellen’ın açıklamaları piyasanın yönü üzerinde etkili olacak

Tutanakların ardından dolar endeksinin yükseliş eğilimi devam ederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,09, S&P 500 endeksi yüzde 0,11 değer kazandı, Nasdaq endeksi yüzde 0,15 geriledi. Dolar endeksi ise 98'in üzerini test ederek son 7 ayın zirvesine çıkmasının ardından 97,9 seviyelerinde dengelendi.

Analistler, bugün Fed yetkililerinin ve yarın Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşmalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, dolar/TL'nin 3,10 seviyesinin önemli direnç, 3,0650 seviyesinin ise destek konumuna geldiğini, BIST 100 endeksinin ise 77.000-78.500 bandının izleneceğini ifade etti.

AA