Pendik-Tavşantepe hattında seferler başladı

İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan Kadıköy-Kartal metro hattının devamı Kartal-Pendik-Tavşantepe hattında bugün saat 06.00’da seferler başladı.

İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy’de bulunan Kadıköy-Kartal metro hattının devamı niteliğinde olan Kartal-Pendik-Tavşantepe hattında, sabah saat 06.00’da seferler başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) 2019 yılına kadar 400 kilometreden fazla metro ağı yapma hedefleri çerçevesinde hayata geçirilen 4,5 kilometrelik Kartal-Pendik-Tavşantepe hattı hizmete açıldı.

İhalesi 6 Mart 2013'de gerçekleştirilen çift hatlı metro, Yakacık (Adnan Kahveci), Pendik ve Kaynarca (Tavşantepe) olmak üzere 3 istasyonu kapsıyor. Metro hattının tüm istasyonlarında yürüyen merdivenli giriş çıkışlar ile engelliler için asansörler mevcut.

D-100 Karayolu güzergahındaki tüm istasyonlarda, kuzey ve güney taraflarda giriş çıkışlar ve bunlar arasında alt geçitler konumlandırılmış durumda.

Kartal-Pendik-Tavşantepe metro hattının hizmete girmesiyle Kadıköy-Tavşantepe arasındaki hat uzunluğu 26,2 kilometreye, istasyon sayısı 19'a yüseldi. Kadıköy-Tavşantepe arasında yolculuk süresi 38,5 dakika olarak tespit edildi.
AA