Pazar Daralırken Otomotivde Rekor Geldi

Özellikle pek çok önemli markanın üretimlerini Türkiye'de yapmaya başlaması ile birlikte otomotivde rekor seviyelere çıkıldı.

Ford Otosan, Tofaş, Toyota, Oyak Renault ve Hyundai gibi çok önemli markaların Türkiye'de açtığı fabrikalar ile 2015 yılından itibaren kapsamlı bir şekilde hizmet vermeye başlaması, Türkiye'deki otomotiv sektöründe hareketlenmesini sağladı. Yapılan açıklamalarda özellikle markalar tarafından yapılan üretimler ile birlikte Türkiye'deki üretimin rekor seviyelere çıktığı ifade edildi.

2015 itibariyle kademeli bir yükselişin olduğu Türkiye, otomotiv üretiminde gelinen noktada yüzde 20'lik bir artış yaşadı. Özellikle ilk altı ay içerisinde yüzde yirmi bir artışın yaşanması üretiminin %36 oranında artış göstermesini sağladı.

Resmi Rakamlar Umut Veriyor

Resmi rakamlara göre Türkiye 869 bin adet araç üretimi gerçekleştirdi ve bu araç üreticilerinden 632 bin 602 bin tanesi otomobil olarak kayıtlara geçti. Bu bakımdan çok daha etkin bir durumda olduğu araç sektöründe şu an için Türkiye'de tüm şartlar olumlu bir tablo çiziyor.

Ocak-Haziran dönemine dair araç pazarında yüzde 19 oranında bir daralma yaşanmış olmasına rağmen üretimde ve satış noktalarında bu konuda çok ciddi bir olumsuzluklar görünmüyor. İhracat için de çok önemli kalemlerden bir tanesi olan otomobil için toplamda 714 bin adet araç ihracat yapıldı. İhraç edilen araçlar içerisinde ise 504 bin adet otomobil ihraç edildi. Toplam otomotiv ihracatı bu süre içerisinde 14 bin 546 milyar dolar olarak gerçekleşirken bir önceki döneme göre otomotiv ihracatında yüzde 70’lik bir artış yaşandı ve bu artış ile birlikte 6 bin 099 milyar dolarlık bir gelir elde edildi.