Paralimpik Türk Milli Takımı 3 altın madalya ile yurda döndü

Paralimpik Türk Milli Takımı tarihinin en başarılı olimpiyatlarından 3 altın, 1 gümü ve 5 bronz madalya ile döndü.

Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde gerçekleştirilen 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda Paralimpik Türk Milli takımı 3 altın madalya alarak yurda döndü.

2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda 3 altın madalya birden kazanan Türkiye Milli Takımı olimpiyat tarihinin en başarılı performansını göstererek İstanbul’a döndü.

Sporcuları AK Parti İstanbul Gençlik Kolları karşıladı

Rio de Janerio kentinden İstanbul'a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile milli takım kafilesini, Atatürk Havalimanı'nda Bakan Kılıç'ın babası Sinan Kılıç, annesi Behire Yıldız Kılıç ile sporcuların aileleri ve AK Parti İstanbul Gençlik Kolları'na mensup üyeler karşıladı.

“Fiziki engelin hayata engel olmadığını tüm dünyaya ve Türkiye’ye bir kez daha gösterdiler”

İstanbul’a inince gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kılıç, tüm sporculara teşekkür ederek, "Bu akşam görüşleri benden almayacaksınız, sporculardan alacaksınız. Sporcularımız büyük fedakarlık göstererek, büyük çalışma örneğiyle ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiler. Altın, gümüş ve bronz aldılar. Hepsinden önemlisi bedensel veya fiziki engelin hayata engel olmadığını tüm dünyaya ve Türkiye'ye bir kez daha gösterdiler.

Biz onlara yardımcı olmaya çalıştık. Yardımlarımızı ve desteklerimizi en iyi şekilde değerlendirdiler. Golbolda kızlar altın madalya aldı. Bu ilk oldu. Onlara ayrıca teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sporcuların Türkiye adına büyük mücadele verdiğini kaydeden Kılıç, şunları söyledi:

"Rio'ya gidip Türkiye'yi temsil etmek üzere çaba gösterdiler. Maçlarda bizi çok heyecanlandırdılar. Golbol takımı farkı açarak kazandı. Nazmiye, ağırlıkları kaldırırken heyecanlandırdı. Abdullah, toplara kesme vururken heyecanlandırdı. Tüm arkadaşlar yoğun duygular yaşattı. Şimdi hedef 2020'ye daha fazla sporcuyla katılıp daha fazla madalya kazanmak. Bunu başaracak güç onlarda var. Hep beraber başaracağız."

AA