Papağanların ana vatanı Sibirya mı?

Sibirya'da yaklaşık 18 milyon yıllık papağan fosili bulundu. Tropikal bölgelerde yaşayan papağanların, Amerika'ya Sibirya'dan göç etmiş olabilecekleri düşünülüyor.

Sibirya'nın Baykal bölgesinde bulunan 16 ila 18 milyon yıllık papağan fosili, keşfi yapan ekibi şaşırttı.

Tropikal bölgede yaşayan bir hayvan olan papağana ait fosil ilk defa Sibirya kadar kuzeyde ve soğuk bir bölgede görüldü.

Fosil, bilim insanlarının hiç beklemedikleri bir bölgede bulundu. Dünyanın en soğuk yaşam alanlarından kabul edilen Rusya'nın Sibirya bölgesinde bulunan papağan fosili birçok anlamda ilk niteliği taşıyor.

ASYA KITASINDA KEŞFEDİLEN İLK PAPAĞAN FOSİLİ

Tropikal ve astropikal coğrafyaya ait bir tür olan papağana ait fosil ilk defa oldukça kuzeyde bulunan bir bölgede keşfedilmiş oldu. Ayrıca bulunan fosil Asya kıtasında keşfedilen ilk papağan fosili olma özelliğini de taşıyor.

Keşfi yapan ekibin lideri Dr. Nikita Zelenkov, "Daha önce hiç kimse Sibirya bölgesinde onların varlığına dair bir şey keşfetmemişti." dedi. Kuşların bacaklarında ayak bölgesine yakın bir kemik olan "tarsometatarsus"un keşfi araştırmacılara döneme ait papağanın vücut yapısı hakkında bir profil çıkarma imkanı vermese de bölgedeki habitat çeşitliliği açısından büyük önem taşıyor. Dr. Zelenkov, kemiğin yapısının günümüzdeki muhabbet kuşlarında bulunan tarsometatarsus'la benzerlik taşıdığı belirtti.

AMERİKA'YA SİBİRYA'DAN MI GÖÇ ETTİLER?
Dr. Nikita Zelenkov'a göre, dünyanın bu bölgesinde bir papağan türünün bulunmasının aslında tahmin edildiği kadar şaşırtıcı değil. "Daha önce Himalayalar da papağan fosiline rastlanmıştı" diyen Zlenkov, papağan fosilinin bulunduğu dönemin miyosen evresinin ilk dönemlerine denk gelmesi nedeniyle Sibirya bölgesinin o dönemlerde şimdikinden daha sıcak olduğunun bilim insanlarınca bilindiğini kaydetti.

Ayrıca papağanların Amerika kıtasına yayılışları konusunda birçok teori bulunuyordu. Sibirya'da yapılan bu keşifle beraber papağanlar Amerika kıtasına Sibirya üzerinden geçmiş olabilecekleri teorilerinin de oluşmasına neden oldu.

NTV