Özel: "OHAL'in hukuku bellidir"

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ın açıklamalarını değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özel, "OHAL'in hukuku bellidir" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlandırdı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) anayasa üzerinde çıkarılıyorsa birisinin bu gidişata ‘dur’ diyeceğini ve ana muhalefet partisinin bu durum için anayasa mahkemesine başvurmasının bir hak değil, ödev olduğunu söyledi.

Basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını cevaplandıran Özel, Rüzgar’ın Çetin’in tahliye süreciyle ilgili soruya Türkiye'de mahkemelerin aldığı her kararın tartışma konusu olduğunu belirtti.

Bu tartışmaların adalet sistemine olan güvenin zedelenmesiyle ilişkili olduğunu ifade eden Özel, "Meşhur bir kişinin oğlu olunca, 'acaba hep rüzgar bu zenginlerden, güçlülerden yana mı esiyor' diye insanlar şüpheleniyorlar.

Bu konuda artık rüzgarın sadece ve sadece haklıdan yana, adaletten, doğrudan yana eseceği, kararların böyle verileceği, herkesin de bu kararlara itibar edeceği bir sistemi kurmak lazım. Bu da adalet sisteminin geldiği bu yapıyı baştan aşağı değiştirmekle olur” ifadelerini kullandı.

"OHAL'ın hukuku bellidir"

Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın "OHAL hukuksuzluk değildir" ifadeleriyle ilgili yöneltilen soruya ise

"Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın söylediği şu; 'Ben OHAL ilan ettim' diye anayasayı askıya alamazsın, hukukun dışına çıkamazsın, anayasa hangi sınırları çizdiyse o sınırlarda kalacaksın.' Bu sınırların dışına taşıyorsan, birisi bakar. Kim bakar? Anayasa Mahkemesi bakar.

OHAL'ın hukuku bellidir. Onun içindeysen Anayasa Mahkemesi'nin görev kapsamında. Ama adına OHAL deyip, herkesi hayrete düşürecek kanun hükmünde kararname değil, anayasa hükmünde hatta anayasa üzerinde kararnameler çıkarıyorsan birisi sana 'Dur' der. Ana muhalefet partisinin anayasa mahkemesine başvurusu bir hak değil, bir ödevdir. O ödevi yerine getirdik" şeklinde cevap verdi.

AA