Otomotivde Tüm Kurallar Değişecek!

Türkiye'deki otomobil pazarı işle ilgili yapılan en kapsamlı araştırmanın sonuçları kamu ile paylaşıldı.

KPMG Türkiye Otomotiv Araştırması 2016 – Geleceğin İş Modelleri başlığı ile hazırlanan raporda, otomotiv sektöründe bugüne kadar alışılan tüm kuralların değişeceği belirtilirken, otomotivde Çin'in etkisini yitirmesi bu konuda diğer pazarlar için büyük bir avantaj olarak değerlendirildi.

Çin otomotiv sektörünün ucuz ve kalitesiz olduğu yönündeki algı nedeniyle çok sorunlar yaşadığı ve bununla birlikte dünya genelindeki destek merkezlerinin az olması, diğer araba pazarlarının tercih edilmesini sağlıyor.

Bu tip durumların Türkiye araç sektörü için büyük bir önemi olurken, rakamların her dönem daha da arttığı otomotiv sektöründe Türkiye'nin gelişimi iyi gidiyor.

Ekonomi Araç Sektörüne Sekte Yapıyor!

Otomobil sektöründeki Türkiye'nin durumunun da değerlendirildiği raporda, Türkiye pazarında ikinci el sektörünün o araç piyasasına göre 4-5 kat büyüme göstermesi, bu konuda otomotiv sektörünün gelişiminde engel teşkil ettiği belirtiliyor. Bundaki en önemli sebep ise maddi koşullar. Kişilerin 0 araç almak için yeteri kadar ekonomiye sahip olmaması, kişileri ikinci el sektörüne yönlendiriyor.

Türkiye’de yaşanan bu durum her ne kadar 2017 yılı itibari ile daha iyi bir hale gelse de beklentiler tam olarak şu ana kadar gerçekleşebilmiş değil. Bu bakımdan önümüzdeki dönemlerde yaşabilecek hareketli bir dönem, otomotiv sektörü için durumu daha iyi hale getirecek.