Otomotivde Renkte Lider Yine Beyaz

2016 yılındaki araç satışlarına yönelik yapılan araştırmalarda en çok tercih edilen rengin beyaz olduğu belirtildi.

Avrupa'ya yönelik gerçekleştirilen kapsamlı araştırmalarda özellikle otomotiv sektöründe en çok tercih edilen rengin beyaz olduğu belirtildi. Özellikle son yıllarda farklı renkler, otomotiv sektöründe kullanılıyor olsa da kullanıcılar hala Beyaz'ın hakimiyetini terk etmiyor. Yapılan açıklamalara göre 2016 yılında yapılan satışların % 29'u beyaz renk otomobiller oldu.

Beyazı takip eden renk ise siyah oldu. Siyahın satışlardaki oranı ise yüzde 19.3. Yüzde 18 ile gri rengi ise onu takip etti. Özellikle kromatik olarak adlandırılan renk seçeneklerinde en çok tercih edilen renk mavi. Yüzde 10’luk bir paya sahip olan mavi rengi takip eden diğer renkler kırmızı ve kahverengi.

Özellikle küçük araçlarda daha yoğun olarak beyaz rengin tercih edildiği görülürken, daha kapsamlı ve arazi araçlarında bu renk griye dönüyor. Özellikle renk tonlarına yönelik yapılan araştırmalarda en geniş seçeneğe sahip olan rengin mavi olduğu belirtildi. Yüzden fazla renk çeşidi bulunan maviyi takip eden diğer bir renk ise gri oldum. Yapılan bu açıklamalar ile birlikte özellikle araç sektöründeki renk tercihlerinin de tamamen ortaya çıkması sağlandı. Kişiler bu konuda farklı renk seçeneklerine sahip olsa da özellikle yıllardan beri pek değişikliğin olmaması ve beyaz, siyah ve gri ağırlıklı olması dikkatlerden kaçmadı.