Otomotivde ABD’ye İhracat Yüzde 64 Arttı

Amerika Birleşik Devletleri'ne Türkiye'den yapılan ihracatlarda yüzde 64’lük artışın yaşanması dikkat çekti.

Özellikle Amerika'da başkanlık seçimleri sonrasında Başkan olan Trump ihracat noktasında büyük bir tehlike olarak değerlendiriliyordu. Fakat özellikle otomotiv sektörünün ABD ihracatının Mayıs ayında yüzde 64 artış göstermesi bu konuda beklentilerin gerçekleşmeyeceğinin en önemli mesajlarından bir tanesi oldu. Üstelik ilgili dönem içerisinde yan sanayi ihracatındaki artış %100’e kadar ulaştı.

Trump Etkisi Henüz Hissedilmedi

Konu ile ilgili Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından yayınlanan rapor dikkate alınırken 8 aydan beri sektörün 2 milyar dolar barajını geçmesi dikkat çekti. Mayıs ayında uzun zamandan beri en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşan otomotiv sektörü, bu konuda ne kadar güçlü olduğunu da net bir şekilde gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından yapılan son açıklamalarda özellikle Amerika dışındaki üretim yapan otomotiv firmalarına karşı sert bir tutumun sergileneceği ve ihracat ithalat noktasında dış ülkelerde herhangi bir faaliyetin yapılmayacağı belirtilmişti. Fakat tüm bu açıklamalara ve sert tutumlara karşın Türkiye'de ihracat noktasında herhangi bir sorun yaşanmaması Türkiye'deki rakamların artmasını sağladı.

Üstelik sadece otomotiv satışı değil, yan sanayi için yaşanan yüzde yüzlük bir artış Türkiye'nin otomotiv ile birlikte yüzünün geleceğine yönelik önemli mesajlar verdi.